Kanye West chce do Bílého domu, republikán mu rozjel kampaň

David Kohout
1. 9. 2015 21:40
Světově známý raper se hodlá utkat v prezidentských volbách v roce 2020 o křeslo v Oválné pracovně.
Kanye West.
Kanye West. | Foto: Reuters

Washington - Když se Kanye West v neděli během slavnostního udělování hudebních cen MTV objevil na pódiu, nejednomu posluchači v sále zatrnulo.

Známý raper skutečně nezklamal.

"Možná si teď myslíte, že jsem zkouřený. A ano, máte pravdu," prohlásil. Přítomné tím podle znalců oboru příliš nepřekvapil, West však pokračoval.

"Kdyby tady byl můj děda, nemohl by mě zastavit. Nevím, co vše po tomto můžu ztratit. Na tom však nezáleží, protože to není o mně. Je to o nápadu, myšlence. O lidech s myšlenkami, o lidech, kteří věří v pravdu. A ano, jak už skutečně odhadujete, rozhodl jsem se v roce 2020 kandidovat na prezidenta USA," šokoval publikum poté, co si převzal cenu za celoživotní přínos.

V tu chvíli si každý v sále či u televizních obrazovek myslel, že je to celé vtip, a raper se za svůj výstup stal terčem kritiky i nejednoho vtipu.

Ready for Kanye

Černošského republikánského aktivistu z Marylandu Eugena Craiga však Westova slova zaujala. A začal pro něj shánět podporu.

"Jestli to West myslí vážně - a nebyl v té době úřadující prezident za Republikánskou stranu -, určitě bych ho v jeho snaze povzbudil," řekl čtyřiadvacetiletý Craig listu The Washington Post.

Na důkaz své podpory už Westově kandidatuře vytvořil facebookovou skupinu Ready for Kanye (Připraveni na Kanyeho). "Myslím, že by West do naší strany přinesl zajímavý dialog. Mohl by poukázat na stále velké rasové rozdíly v právu i hospodářství," vysvětlil.

Podle CNN ale není vyloučeno, že si z umělce jen dělá legraci.

Proč čekat, vtipkují média

Kanye Westa by ovšem tak či onak čekala dlouhá cesta. Musel by nejen sehnat finance na kampaň, ale především oslovit voliče.

Funkční období současného prezidenta Baracka Obamy končí začátkem roku 2017, West však pokukuje až po dalších volbách, které se uskuteční v listopadu 2020. Agentura Bloomberg sarkasticky poznamenává, že je zbytečné, aby čekal další čtyři roky.

Ve Spojených státech se mezitím naplno rozjíždí souboj o to, kdo se příští rok v listopadu utká o křeslo v Oválné pracovně Bílého domu.

Favoritkou mezi demokratickými kandidáty je někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

U republikánů staví průzkumy veřejného mínění do čela pelotonu poněkud překvapivě realitního magnáta Donalda Trumpa, jenž doposud v oblibě poráží někdejšího guvernéra Floridy Jeba Bushe, dětského neurochirurga Bena Carsona i senátora Marka Rubia.

 

Právě se děje

Další zprávy