Exguvernér Texasu vypadl z top 10, v televizní debatě nebude

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2015 9:51
V roce 2008 patřil Rick Perry k hlavním uchazečům o nominaci. Nyní desítku vyvolených vedou miliardář Donald Trump a bývalý floridský guvernér Jeb Bush.
Republikánský kandidát na prezidenta Rick Perry.
Republikánský kandidát na prezidenta Rick Perry. | Foto: Reuters

Washington - Bývalý texaský guvernér Rick Perry se nedostal mezi desítku nejsilnějších republikánských uchazečů o nominaci na amerického prezidenta ve volbách v příštím roce, kteří se ve čtvrtek v Clevelandu utkají v první televizní debatě.

Desítku vyvolených naopak vedou miliardář Donald Trump a bývalý floridský guvernér Jeb Bush.

Televizní stanice FOX News uvedla, že desítku nejpopulárnějších republikánských uchazečů si vybrala na základě pěti průzkumů veřejného mínění.

Kromě Perryho z debaty vypadli například i Lindsey Graham či Rick Santorum.

Bývalý senátor za stát Pensylvánie své vyřazení z hlavní debaty zkritizoval. "Představa, že vyřadí finalistu nominací z roku 2012, bývalého čtyřnásobného guvernéra Texasu, guvernéra Louisiany, první ženu žebříčku Fortune 50 a trojnásobného senátora za Jižní Karolínu jen na základě průzkumu, který probíhá sedm měsíců před jakýmkoliv hlasováním, je nesmyslná," uvedl Santorumův mluvčí.

Vyřazení kandidáti se čtyři hodiny před televizní debatou v hlavním vysílacím čase zúčastní jiné diskuse, kde mezi sedmičkou soupeřů bude i jediná uchazečka na prezidentku za republikány, podnikatelka Carly Fiorinaová.

Průzkumy vede Donald Trump

Perry v roce 2008 patřil k hlavním uchazečům o nominaci, připomněla stanice BBC na svém webu. Tentokrát se ale všechny oči upírají na Trumpa, proslulého kontroverzními výroky a nezvladatelnou agresivitou, který vede nynější průzkumy. Své soupeře už stačil pourážet jako slabochy, idioty a neschopné si vydělávat jinak než politikou.

Jeb Bush už zažertoval, že ho těší přítomnost lékaře ve čtvrteční debatě (bývalého dětského neurochirurga Bena Carsona), protože "doktor může být zapotřebí".

V "top desítce" republikánů se kromě Bushe, Trumpa a Carsona ocitli guvernér státu Wisconsin Scott Walker, bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, senátoři Ted Cruz, Marco Rubio a Rand Paul, guvernér Ohia John Kasich a guvernér New Jersey Chris Christie.

 

Právě se děje

Další zprávy