O křeslo v Bílém domě bude usilovat i demokrat Jim Webb

ČTK ČTK
2. 7. 2015 21:58
Webb je tak už čtvrtým členem Demokratické strany, který vyzve v primárkách favoritku, bývalou první dámu a někdejší ministryni zahraničí Hillary Clintonovou.
Hillary Clintonová už má čtvrtého soupeře. Do souboje o Bílý dům jde i bývalý demokratický senátor Jim Webb.
Hillary Clintonová už má čtvrtého soupeře. Do souboje o Bílý dům jde i bývalý demokratický senátor Jim Webb. | Foto: Reuters

Washington - Bývalý americký demokratický senátor Jim Webb dnes oznámil, že se bude ucházet o funkci prezidenta Spojených států.

Informují o tom americká média. Webb je tak už čtvrtým členem Demokratické strany, který vyzve v primárkách favoritku, bývalou první dámu a někdejší ministryni zahraničí Hillary Clintonovou.

Devětašedesátiletý Webb, který v americkém Senátu v letech 2007 až 2012 zastupoval stát Virginia, dnes na svých internetových stránkách uvedl, že rozhodnutí kandidovat učinil "po mnoha měsících rozjímání, rozvažování a diskuzí".

"Jsem si vědom svých šancí, obzvlášť v dnešním politickém klimatu, kde se férová debata často utopí v obrovských sumách peněz," řekl Webb. Už dříve přitom uvedl, že chce usilovat o "pozitivní, vizionářské" vedení země.

Veterán vietnamské války Webb je známým kritikem americké zahraniční politiky a vojenské strategie. Podporuje také nasazování amerických vojáků v bojích v zámoří, uvedla agentura Reuters.

Za své priority si Webb prý stanovil národní obranu, reformu trestního soudnictví a hospodářské reformy směřující k posílení střední třídy.

Kromě Clintonové a Webba se chce o nominaci Demokratické strany ucházet i bývalý guvernér státu Rhode Island Lincoln Chafee, někdejší guvernér Marylandu Martin O'Malley a nezávislý senátor Bernie Sanders.

Nástupce stávajícího demokratického prezidenta Baracka Obamy si Američané zvolí ve volbách v listopadu 2016. Za republikány se zatím o nominaci do souboje s vítězem demokratických primárek uchází 14 lidí. Nejznámějším z nich je guvernér amerického státu Florida Jeb Bush, jehož otec i bratr, George Bush starší a mladší, už v Bílém domě zasedli.

 

Právě se děje

Další zprávy