Clintonová bude vypovídat v Kongresu o útoku v Benghází

ČTK ČTK
25. 7. 2015 18:48
Hillary Clintonová v době útoku vedla americkou diplomacii, republikáni jí vyčítají neschopnost zajistit bezpečnost zaměstnanců konzulátu.
Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová. | Foto: Reuters

Washington - Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová bude v říjnu vypovídat před komisí Sněmovny reprezentantů, která vyšetřuje útok na americký konzulát v libyjském městě Benghází z roku 2012. Sdělil to v sobotu mluvčí Clintonové, která se hodlá ucházet o prezidentský post ve volbách v roce 2016.

O účast na veřejném slyšení před výborem dolní komory amerického Kongresu ji vyzval republikánský zákonodárce Trey Gowdy a Clintonová pozvání v pátek přijala, řekl podle agentury Reuters mluvčí její volební kampaně Nick Merrill.

Jedná se již o několikáté vyšetřování okolností tehdejší smrti čtyř Američanů v Benghází, které iniciovali republikáni v Kongresu. Clintonové, která v době útoku vedla americkou diplomacii, vyčítají neschopnost zajistit bezpečnost zaměstnanců konzulátu. Potvrzuje se dřívější tvrzení místních komentátorů, že celá kauza se může stát jedním z volebních témat.

V červnu 2014 Clintonová ujistila své přívržence, že nevyjasněný útok na americký konzulát nebude překážkou, aby se ucházela o post prezidentky. "Mám vlastně o důvod víc, proč kandidovat. Myslím si totiž, že naše skvělá země by neměla hrát v nižší lize, měli bychom být v té první. A tohle je podle mě mimo, dokonce jde přímo o uhýbání od tvrdé práce, kterou by Kongres měl věnovat problémům, jimž čelí naše země a svět," řekla Clintonová na adresu republikánů, kteří ovládají Kongres.

V poslední době čelí demokratická politička ze strany republikánů také obvinění, že používáním soukromého e-mailu ke služební komunikaci v době svého působení ve vládě ohrozila národní bezpečnost.

 

Právě se děje

Další zprávy