Ottawa - Kanadská média informují poměrně obšírně o zavedení víz pro občany České republiky a Mexika.
Většinou ale věnují více prostoru Mexiku, odkud pochází čtvrtina veškerých žadatelů o azyl v Kanadě.
Televizní stanice CTV odvysílala rozhovor s kanadským ministrem pro imigraci Jasonem Kenneyem.
"Velký počet žadatelů ve skutečnosti ztěžuje situaci lidem, kteří skutečně potřebují naši pomoc a kteří skutečně utíkají před perzekucí," uvedl ministr.
Nepřímo naznačil, že žádosti Mexičanů o azyl vláda neuznává jako oprávněné. "Nemáme důkazy o tom, že by mexická vláda někoho pronásledovala," řekl Kenney.
O České republice konkrétněji nehovořil.
Torontský právník Marshall Drukarsh, který zastupuje některé žadatele o azyl, televizi řekl, že reakce vlády je neadekvátní.
"Hrozí nebezpečí, že lidé, kteří mají důvod žádat o azyl, tuto šanci ztratí," prohlásil.
List Toronto Star cituje českého konzula v Torontu Richarda Krpače. Podle něj znovuzavedení víz výrazně poškodí obchodní styky mezi Kanadou a Českou republikou.
Deník The Province vycházející ve Vancouveru napsal, že Romové v České republice "čelí podle organizací na ochranu lidských práv dlouhodobě rasismu a pronásledování".
„Víza jsou všeobecně neúčinným nástrojem vůči jakékoli přátelské zemi, zejména pokud problém spočívá v kanadském azylovém řízení, které je lehce zneužitelné," píše se v pondělním vydání kanadského deníku Globe and Mail.
„Dokud neprojde reformou, (kanadská) vláda musí chránit svůj uprchlický systém před zneužíváním, aby mohla pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují, byť to znamená znovuzavedení víz," míní dále Globe and Mail.
Čtěte další souvislosti k této kauze: |
Reakce na víza: Česko stahuje velvyslance z Kanady |
Rádce: Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to? |
Fakta: Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa |
Grafika: Anabáze kolem česko-kanadských víz |
Reportáž: Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady |