K vraždě maltské novinářky se doznal jeden z obžalovaných, dal do jejího auta bombu

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2021 20:40
Jeden ze tří obžalovaných z vraždy maltské investigativní novinářky Daphne Caruanaové Galiziové se před soudem přiznal k činu. Vincent Muscat podle obžaloby nainstaloval do auta novinářky bombu, která ženu v říjnu 2017 zabila, uvedla agentura Reuters. Podle maltského tisku muž zřejmě uzavřel se státními zástupci dohodu o zkrácení trestu. Krátce po přiznání policie zatkla údajné dodavatele bomby.
Vražda podle mezinárodního tisku souvisela s články, které Galiziová napsala o korupci a praní špinavých peněz ve vysokých kruzích na Maltě.
Vražda podle mezinárodního tisku souvisela s články, které Galiziová napsala o korupci a praní špinavých peněz ve vysokých kruzích na Maltě. | Foto: Reuters

Zbývající dva obžalovaní, bratři Alfred a George Degiorgiovi, se před soudem prohlásili nevinnými. Trojice mužů stojí před soudem kvůli podezření, že vyrobili a nainstalovali bombu.

Podle maltského tisku Muscat dosáhl dohody se státními zástupci o zkrácení trestu. Za doznání a informace mu byl vyměřen trest 15 let vězení. Díky spolupráci s vyšetřovateli dostal milost Melvin Theuma, údajný zprostředkovatel mezi trojicí mužů a objednavateli vraždy. Žádost o milost si podal i Muscat, byla mu ale v lednu zamítnuta.

Mezi podezřelými z vraždy novinářky je i podnikatel Yorgen Fenech, který byl označen za jednoho ze strůjců a objednatelů zločinu, uvedla agentura AFP. Fenech byl zadržen v roce 2019, když se snažil opustit Maltu na palubě své jachty. Jeho zadržení vedlo k rozsáhlé politické krizi na ostrovním státě, která vyvrcholila v lednu 2020 odchodem premiéra Josepha Muscata, jenž řídil vládu od roku 2013. Muž obvinění odmítá a na soud stále čeká.

Novinářka Galiziová byla zavražděna 16. října 2017. Vražda podle mezinárodního tisku souvisela s články, které Galiziová napsala o korupci a praní špinavých peněz ve vysokých kruzích na Maltě. Její případ je často přirovnáván s pozdější vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka. Mezinárodní instituce a Evropský parlament opakovaně vyjadřovaly obavy z maření vyšetřování. Za obstrukce byl kritizován i maltský kabinet.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy