Saná - Protivládní demonstrace v jemenském hlavním městě Saná se zvrhly v krveprolití. Bezpečnostní složky použily kromě slzného plynu také střelné zbraně. Do davu pálily ostrou municí.
Podle zdravotníků, které cituje stanice CNN, přišlo o život nejméně šestadvacet lidí a přes pět stovek demonstrantů utrpělo zranění.
BBC hovoří o dvaceti potvrzených obětech, včetně dvou dětí.
Podle lékařů je 96 pacientů v kritickém stavu, a tak počet obětí zřejmě ještě poroste.
Očití svědci potvrzují, že se v ulicích objevily desítky vojáků, jež začaly střílet přímo do protestujících obyvatel.
"Bezpečnostní složky brutálně napadly desítky tisíc protestujících, kteří šli z Náměstí změny před univerzitou v Saná a volali po pádu režimu," popsal reportérovi CNN situaci v metropoli jeden z účastníků demonstrace Alí Kurajmí.
Podle dalších zpráv z tábora protestujících vládní jednotky rozmístily na střechách ostřelovače. Ti pálí zejména v oblastech, kde se shromáždili vojáci podporující protestující.
Agentura Reuters zveřejnila svědectví otce, jemuž jeden z ostřelovačů zabil malého syna.
"Zastavil jsem, abych nakoupil nějaké potraviny, a své dva syny jsem nechal čekat v autě. Když jsem se vracel, slyšel jsem, jak jeden z nich pláče, byl to ten starší. Mladšího sniper střelil přímo do hlavy," řekl muž Reuters.
Podle nezávislého reportéra ze Saná Tommyho Finna přivážely sanitky zraněné do nemocnic po desítkách. Většina z nich měla střelná poranění nohou.
Prezident se vrátí, odstoupit nehodlá
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih, který se v Saudské Arábii zotavuje z červnového atentátu, se nechal slyšet, že se brzy vrátí a bude pokračovat ve své práci.
Po nedělních protestech propukly v Jemenu největší násilnosti za několik posledních měsíců. Svolavatelé demonstrací proto zareagovali výzvou, aby v pondělí vyšlo do ulic ještě více lidí.
Oxfam: Třetině Jemenců hrozí hlad
Charitativní a humanitární organizace Oxfam varuje, že se Jemen octnul na prahu vážné potravinové krize.
Hlad podle Oxfamu ohrožuje 7,5 milionu Jemenců, tedy třetinu všech obyvatel. Zemi hrozí i nedostatek pohonných hmot, léků a dalšího klíčového zboží.
Protesty proti autoritářskému režimu Alího Abdalláha Sáliha trvají v Jemenu od ledna letošního roku. Pomoci by měli zástupci OSN a zemí Perského zálivu, kteří v pondělí dorazili do Jemenu s tím, že se pokusí zprostředkovat mírové řešení vleklé politické krize.
Předchozí jednání o pokojném předání moci zkrachovala, přestože země Perského zálivu navrhovaly Sálihovi beztrestnost a možnost vybrat před uspořádáním svobodných voleb svého nástupce. Teď by se měla jednání rozběhnout znovu.