Krach jednání Merkelové a Seehofera o migrantech. Situace je velmi vážná, varují vládní strany

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2018 22:28
Křesťansko-sociální unie (CSU) chce od neděle začít vracet žadatele o azyl, kteří už jsou registrováni v jiné zemi EU. Merkelová ale odmítá, aby Německo podnikalo jednostranné kroky bez dohod se sousedy.
Horst Seehofer a Angela Merkelová.
Horst Seehofer a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Jednání mezi lídry stran německé vládní koalice o sporu ohledně postupu vůči migrantům na hranici nevedla v noci na středu k překonání dosavadních rozepří.

Představitelé stran označili roztržku, která ohrožuje vládu, za velmi vážnou, informovala agentura Reuters.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) se ve středu večer v diskuzním pořadu stanice ARD snažil napětí zmírnit. "Neznám u sebe ve straně nikoho, kdo by chtěl ohrozit vládu v Berlíně, kdo by chtěl zrušit společnou frakci s CDU nebo chtěl dokonce svrhnout kancléřku," řekl Seehofer v pořadu Maischberger. Cílem CSU je podle něj dokázat obyvatelům Německa, že vláda má migrační otázku "nyní pod kontrolou".

Schůze se zúčastnila osobně i kancléřka Angela Merkelová, která je zároveň předsedkyní konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Sesterská strana, bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU), chce od neděle začít vracet žadatele o azyl, kteří už jsou registrováni v jiné zemi EU.

Merkelová odmítá, aby Německo podnikalo jednostranné kroky bez dohod se sousedy. CSU německého ministra vnitra Horsta Seehofera ale dala kancléřce čas do neděle, aby se s evropskými partnery - buď na unijní úrovni, nebo alespoň bilaterálně se státy, jako je Itálie či Řecko - na společném postupu dohodla.

Ve čtvrtek a v pátek sice bude o migrační a azylové politice jednat bruselský summit EU, Merkelová od něj ale neočekává shodu na všech otázkách.

Předseda parlamentní frakce CDU/CSU Volker Kauder ve středu v německé televizi ARD řekl, že věří, že řešení stále může být nalezeno, ale zdůraznil, že situace je vážná. "Je to velmi vážné, viděli jsme to při jednáních, toto není něco nevýznamného, týká se to něčeho velmi ústředního a důležitého. Musíme spolu hovořit," řekl Kauder.

"Od příštího týdne chceme, aby byli migranti na hranici odmítáni, pokud se už registrovali v jiné zemi, a měli by tam proto absolvovat azylové řízení," potvrdil dnes vlivný poslanec CSU Alexander Dobrindt. "Nechápu, proč se mluví o možných budoucích řešeních pro Evropu, když není připravena na to, co může Německo udělat teď," řekl Dobrindt.

Šéfka vládních sociálních demokratů (SPD) Andrea Nahlesová však uvedla, že situace ve vládě je "krajně napjatá". Podle ní vládne v koalici nehybnost a nikdo neví, jak to vše dopadne. Na otázku, zda se připravuje na nové volby, odpověděla vyhýbavě: "Nevím. Abych k vám byla upřímná, uvidíme."

Vedení CSU se sejde v neděli, aby rozhodlo, zda budou nové kontroly na hranici navzdory Merkelové zavedeny. Pokud Seehofer své plány prosadí, bude kancléřka podle mnoha členů CDU nucena ministra vnitra odvolat z vlády.

To by mohlo vést k rozpadu bloku CDU/CSU a připravit vládu o parlamentní většinu. Vládnout by pak mohla menšinová vláda v čele s Merkelovou, ale také by mohly být vyhlášeny předčasné volby. Možné je však i to, že Merkelová ztratí důvěru ve své vlastní CDU, poznamenala agentura Reuters.

Podle některých komentátorů však CSU v posledních dvou dnech svou rétoriku poněkud zmírnila a někteří členové bavorské strany ujišťují, že není jejich cílem sesadit vládu Merkelové.

Video: Češi na uprchlíky plivou, na kebab jim lepí nálepky Bloku proti islámu, styděl jsem se, říká Dlouhý

Za Čechy jsem se styděl, ale uprchlíci mi říkali, buď v klidu, doma by nás zastřelili, někdo jen našel díru na politickém trhu, říká Saša Dlouhý | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy