Merkelová nám neúčast na schůzce o migraci nevyčítá, Macron vrátil debatu o rok zpět, řekl Babiš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 6. 2018 18:54
Podle mluvčího francouzské vlády "bojkot" ze strany zemí V4 ztíží summit Evropské unie koncem června, který bude věnován zejména migraci.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Minisummit k migraci, kterého se v neděli zúčastní představitelé některých zemí EU, byl podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) svolán nestandardně. Babiš se ohradil vůči slovům o "pozici bojkotu" na adresu zemí visegrádské skupiny, která pronesl podle agentury AFP mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux.

Později v tiskovém prohlášení premiér uvedl, že v sobotu na toto téma mluvil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která podle něj Česku neúčast nevyčítá. Účelem minisummitu totiž podle Babiše bylo vyřešit konkrétní problém, který se týká pohybu lidí zejména z Itálie do Německa přes Rakousko.

"Telefonoval jsem s kancléřkou Merkelovou o zítřejším setkání o migraci. Na rozdíl od Francie nám rozhodně nevyčítá neúčast. A to setkání se koná na její popud. Od Emmanuela Macrona jsem nečekal, že vrátí debatu o rok zpět," napsal Babiš.

"Původní plán byl uspořádat setkání v Berlíně, kam by kancléřka pozvala Itálii a Rakousko nebo i ostatní jižní státy, kterých se problém bezprostředně týká, Řecko, Španělsko, Francii a Maltu. Samozřejmě i s předsednickou zemí Rady EU, tedy Bulharskem. Bohužel někteří účastníci nechtěli těsně před konáním Evropské rady do Berlína. Otevřela se tedy možnost organizovat akci v Bruselu, a tím pádem byly přizvány i ostatní státy," doplnil předseda vlády s tím, že účast dalších zemí, přestože dostaly pozvánku, by znamenala spíše komplikaci.

Státy skupiny, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, se ve čtvrtek rozhodly k neúčasti na nedělní schůzce. Podle mluvčího francouzské vlády "bojkot" ztíží summit Evropské unie koncem června, který bude věnován zejména migraci.

"Podobný výrok je nešťastný," reagoval dříve v sobotu český premiér. Připomněl, že původně účast na nedělní akci zvažoval. "Nicméně s dalšími premiéry ve V4 jsme se rozhodli, že to má více nevýhod než výhod. Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně," zdůraznil Babiš.

"Stejně jako my se neúčastní dalších 11 států a předseda Evropské rady Donald Tusk," pokračoval ministerský předseda. Uvedl dále, že schůzky se původně měly účastnit Itálie, Německo a Rakousko.

"Nastavení toho setkání a větší počet účastnících se států spíše komplikuje výsledek. Má se řešit problém související s pohybem osob z Itálie do Německa. Celoevropská řešení budou diskutována a přijata na Evropské radě, ne na neformálním setkání čtyři dny před ní, které organizuje Evropská komise," dodal Babiš.

Podle pracovního dokumentu, který má AFP k dispozici, účastníci nedělní schůzky předpokládají vytvoření "účinného mechanismu solidarity" s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi unie. To země visegrádské skupiny ostře odmítají.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy