Rakousko nacvičovalo, jak na hranici zadržet migranty. Nechceme znovu rok 2015, řekl ministr vnitra

ČTK ČTK
26. 6. 2018 15:46
Do cvičení se zapojilo 500 policistů, 220 vojáků i vojenská technika včetně vrtulníků.
Rakouští policisté a vojáci nacvičovali zadržování běženců.
Rakouští policisté a vojáci nacvičovali zadržování běženců. | Foto: Reuters

Spielfeld (Rakousko) - Několik stovek rakouských policistů a vojáků se v úterý zapojilo u rakousko-slovinské hranice do cvičení zaměřeného na zadržování migrantů.

Rakouská vláda, která prosazuje přitvrzení evropské migrační politiky, chce prověřit připravenost bezpečnostních složek a ohlídat hraniční přechody v případě, že se do země vydají tisícovky migrantů stejně jako v roce 2015.

V úterý ráno se v rámci cvičení na hraničním přechodu Spielfeld sešlo více než 500 policistů a 220 vojáků, informovala agentura DPA. Vojáci a policisté si vyzkoušeli různé scénáře pro případ přílivu velkého množství žadatelů o azyl.

Rakouská vláda přistoupila k tomuto způsobu demonstrace síly patrně i v reakci na situaci, kdy by Německo od 1. července odmítalo migranty už na hranicích, jak žádá německý ministr vnitra Horst Seehofer. Rakouska by se opatření dotklo asi nejsilněji.

"Situace z roku 2015 se nesmí opakovat"

Úterní cvičení začalo nástupem 60 policistů, kteří se demonstrativně seřadili vedle shromážděných novinářů. Pak přišli na scénu rakouští ministři vnitra Herbert Kickl a obrany Mario Kunasek, oba z protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

"Jsem pevně rozhodnut, že se události jako v roce 2015 už nikdy nesmí opakovat," řekl Kickl v úvodním proslovu. Podle něj ztrácí důvěryhodnost stát, který v nouzové situaci nedokáže ochránit své hranice.

Kvůli cvičení byla mobilizována i vojenská technika, včetně dvou vrtulníků Black Hawks. Role migrantů, hlasitě se dožadujících za kovovým plotem otevření hranice, sehráli policejní kadeti.

Ministr vnitra ve Spielfeldu rovněž poprvé použil "jednotku na ochranu hranic" s označením Puma. Tato jednotka čítající na 600 policistů má být povolána do 24 hodin k zabezpečení hraničního přechodu v případě přílivu migrantů, vysvětlil Kickl.

Také rakouský kancléř a šéf lidovců (ÖVP) Sebastian Kurz minulý týden varoval před migrační "katastrofou" podobnou té z roku 2015, pokud se EU neshodne na společné odpovědi na migrační problém, který unii rozděluje.

Slovinsko má pro rakouské cvičení jen malé pochopení a tento měsíc proti němu protestovalo s tím, že samo dělá dost pro ochranu schengenského prostoru. Ministryně vnitra Vesna Györkösová Znidarová zdůraznila, že cvičení rozhodně nepomůže vzájemným vztahům a společnému úsilí v oblasti uprchlické politiky.

Video: Na migranty se nabalil obrovský byznys, už přesahuje zisky z obchodu s narkotiky, říká Schroth

Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy