Merkelová odvrátila pád. Po hádkách o migraci dostala od soka Seehofera čas do července

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 6. 2018 14:39
Německou vládu ohrožuje spor mezi ministrem vnitra Horstem Seehoferem a kancléřkou Angelou Merkelovou.
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová řeší další migrační krizi. Tentokrát nejde o vysoký počet žadatelů o azyl přicházejících do Německa jako před třemi lety, ale o spor s jejími politickými spojenci o budoucí migrační politiku vlády.

I když označit ministra vnitra a bývalého bavorského premiéra Horsta Seehofera za spojence Merkelové je diskutabilní. Kritizoval kancléřku už v roce 2015, že běžencům otevřela dveře příliš.

Teď ji kritizuje zase. Chce, aby Německo některé žadatele o azyl ani nepouštělo přes své hranice, pokud už mají zaregistrovanou žádost o azyl v jiné členské zemi Evropské unie. 

Merkelová tvrdila, že Berlín migranty od svých hranic vracet nemůže, protože to je v rozporu s pravidly EU. Může to udělat, jen pokud se na tom členské země shodnou. Proti tomu ale její kritici namítají: Když v roce 2015 oznámila, že Německo přijme všechny Syřany prchající před válkou, také se o tom dopředu neporadila s žádnými evropskými politiky.

Nakonec se obě strany dohodly na společném řešení. CSU dá Merkelové čas do konce června, aby našla shodu o migraci s dalšími státy EU. Pokud se jí to nepodaří, bude CSU požadovat, aby se okamžitě začalo s vracením migrantů přímo z německých hranic. Merkelová následně uvedla, že jednostranné kroky by mohly vést k dominovému efektu a mít negativní dopad na EU.

Začátkem července chce kancléřka znovu posoudit situaci, nepovažuje ale za automatické, že by se v tom termínu začalo s vracením běženců z hranic, což v případě neúspěchu vyjednávání s dalšími zeměmi požaduje koaliční Křesťansko-sociální unie (CSU).

"Mám zajištěnou silnou podporu pro vyjednávání o dvoustranných dohodách s jednotlivými členskými státy EU. Ta se uskuteční před evropským summitem na konci června," oznámila na tiskové konferenci kancléřka s tím, že je pro ni důležité udržet CDU a CSU pohromadě. 

Seehofer v pondělí zdůraznil, že pokud Merkelová nenajde shodu s evropskými partnery, musí být Německo připraveno běžence z hranic vracet. Ministr vnitra se s Merkelovou dlouho nemá rád a nefunguje mezi nimi takzvaná "osobní chemie." "Už s tou ženou nemohu pracovat," citoval Seehoferova slova list Welt am Sonntag. Jde také o soupeření křesťanských demokratů Angely Merkelové (CDU) a jejich bavorské sesterské strany CSU.

Boj o voliče

Bavorská strana chce uspět v podzimních zemských volbách a smazat ztráty, které utrpěla loni v říjnu ve volbách parlamentních. Část hlasů jí sebrala protiimigrantská a antiislámská Alternativa pro Německo (AfD) radikálním voláním po zastavení imigrace. CSU proto přitvrdila a snaží se voliče získat zpět.

Seehofer nedávno prohlásil, že chce urychlit deportace odmítnutých žadatelů o azyl a zpřísnit ostrahu německých hranic.

Nyní je nepravděpodobné, že by spor nakonec vedl ke konci Angely Merkelové v kancléřské funkci. Kancléřka zřejmě svolá mimořádný summit k tématu migrace.

Premiér spolkové země Hesensko Volker Bouffier řekl, že se určitě podaří najít kompromis. Sárský premiér za CDU Tobias Hans podle týdeníku Der Spiegel vyzval k dohodě.

"Nechceme svrhnout Merkelovou," řekl televizi ZDF Stephan Mayer, člen vedení CSU a poslanec německého parlamentu.

Průzkum veřejného mínění ukazuje, že Němci tentokrát za Angelou Merkelovou příliš nestojí - 53 procent dotázaných podle listu Augsburger Allgemeine chce, aby koaliční vláda křesťanských demokratů, bavorské CDU a sociálních demokratů skončila, pokud se neprosadí návrh na vracení některých migrantů na německých hranicích.

Podívejte se na video: V Bosně se hromadí migranti na cestě do Německa

V Bosně se hromadí migranti mířící do Německa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy