Jedenáctka republikánských senátorů chce zvrátit výsledek prezidentských voleb v USA

ČTK ČTK
2. 1. 2021 22:34
Jedenáct amerických republikánských senátorů nebo těch, kteří byli do Senátu nově zvoleni v listopadu, se pokusí zvrátit výsledek prezidentských voleb. V čele skupiny je texaský senátor Ted Cruz. Svůj krok plánují na středu, kdy má Kongres formálně sečíst hlasy volitelů a vyhlásit vítěze voleb. Podle agentury Reuters je to však jen formalita a pokus nemá prakticky šanci na úspěch.
V čele jedenáctky republikánských senátorů, kteří chtějí zvrátit výsledky amerických prezidentských voleb, je Ted Cruz.
V čele jedenáctky republikánských senátorů, kteří chtějí zvrátit výsledky amerických prezidentských voleb, je Ted Cruz. | Foto: Reuters

Cruz a jeho kolegové pokračují ve snaze poraženého prezidenta Donalda Trumpa volby zvrátit. List The New York Times napsal, že byť naděje na úspěch není žádná, přesto se tato skupina postará o to, že co mohlo být rutinní záležitostí, bude stranickou třenicí. V ní budou republikáni argumentovat Trumpovými obviněními z rozsáhlých volebních podvodů, jež se ale neprokázaly.

A bude to také ukázka rozkolu v Republikánské straně v kritické době - republikáni totiž budou muset volit mezi přijetím výsledku voleb, i když to rozzlobí ty, kdo s výsledkem nesouhlasí, nebo se postavit za Trumpa, který chce, aby podpořili jeho snahu udržet se v úřadě.

Skupinu kolem Cruze tvoří sedm senátorů a čtyři nově zvolení, kteří přísahu složili v neděli. Ve společném prohlášení vyzvali k desetidennímu auditu hlasů v nerozhodných státech a nehodlají výsledek volby sboru volitelů v těchto státech uznat, dokud audit neskončí.

Ústava ale s takovou kontrolou nepočítá, jakmile sbor volitelů volební výsledek svým hlasováním potvrdí, což se stalo 14. prosince. Volitelé se vyslovili tak, jak je pověřili voliči jednotlivých států a dali 306 hlasů kandidátovi Demokratické strany Joeu Bidenovi a 232 hlasů Trumpovi.

"Politická akrobacie", která výsledek voleb nezmění

Jedenáct senátorů počítá s tím, že jakmile audit skončí, "posoudí výsledek jednotlivé státy, které budou moci svolat zvláštní legislativní zasedání, na němž se v případě potřeby změna volebního výsledku potvrdí". Z tohoto prohlášení není jasné, o jaké státy má jít.

Profesor práv Derek Muller z univerzity v Iowě považuje vyžadování auditu za "politickou akrobacii", která volební výsledek nezmění. Připustil, že zákon o tom, jak mají poslanci a senátoři přesně volební výsledek potvrdit, není jednoznačný, ale panuje přesvědčení, že Kongres nemá právo požadovat audit.

"I kdyby tuto pravomoc měl, bude ten požadavek muset podpořit většina v obou komorách, a to nemá žádnou šanci na úspěch," řekl Muller.

Biden má složit přísahu 20. ledna. Agentura Reuters k tomu napsala, že se Trump snaží republikány přimět, aby ve složení přísahy Bidenovi zabránili. Trump o to po volbách usiloval u několika soudů, ale vždy marně.

Poslední takovou prohrou bylo páteční soudní zamítnutí případu, v němž poslanec Louie Gohmert usiloval o to, aby viceprezident Mike Pence, který bude středeční parlamentní schůzi předsedat, mohl vyhlásit vítězem voleb Trumpa.

 

Právě se děje

Další zprávy