Trump ví, že končí, a rozdává "nepotřebné suvenýry". Navenek ale dál mluví o spiknutí

Daniel Anýž Daniel Anýž
22. 12. 2020 11:58
Donald Trump nevzdává snahu zvrátit výsledek listopadových prezidentských voleb. Veškerou další důležitou agendu, včetně pandemie koronaviru i ruského kybernetického útoku na vládní úřady a firmy v USA, odstavil na druhou kolej. Avšak už také rozdává prezidentské suvenýry, pro které nebude mít užití.
Odcházející prezident USA Donald Trump.
Odcházející prezident USA Donald Trump. | Foto: Reuters

Nově zvolený prezident Joe Biden se v pondělí nechal v přímém televizním přenosu naočkovat proti covidu-19. "Dělám to, abych ukázal, že lidé by měli být připraveni na vakcínu, až dorazí. Není čeho se bát," připojil se Biden k nejvyšším politikům země, mezi kterými jsou i republikáni.

Už v pátek se nechal naočkovat viceprezident Mike Pence a po něm například také šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell. O prezidentu Donaldu Trumpovi ale zatím nebylo v souvislosti s očkováním slyšet. Takřka všechny jeho veřejné výstupy, ať už na Twitteru, nebo v médiích, se místo toho točí kolem jeho úporného úsilí zpochybnit výsledek voleb.

Už i z republikánských kruhů - a to i od lidí, kteří s prezidentem dlouho otevřeně či tiše souhlasili - jsou přitom cítit velké rozpaky. Trumpovy poslední výroky a kroky působí, jako by se přinejmenším teoreticky zabýval svévolným převratem ústavního systému. Nebo se už úplně odpoutal od reality.

Americké soudy zamítly už přes padesát žalob, ve kterých Trumpův tým a jeho podporovatelé neúspěšně tvrdili, že volby byly zmanipulované. V pátek ovšem prezidenta v Bílém domě navštívil jeho bývalý poradce pro národní bezpečnost, generál Michael Flynn, který den před tím veřejně propagoval možnost vyhlášení stanného práva a uspořádání nových voleb v několika rozhodujících státech.

"Mohl by v těchto státech nasadit vojenské kapacity a zopakovat tam volby," uvedl generál Flynn. Tajemník pozemních sil Ryan McCarthy a vrchní velitel armády, generál James McConville v pátek reagovali prohlášením, že "armáda nemůže mít žádnou úlohu v tom, aby určovala výsledek amerických voleb".

Za vším hledej Sorose!

Prezidenta v pátek v Bílém domě navštívila i právnička Sidney Powellová, která v předchozích týdnech propagovala teorii, že volby v USA byly zmanipulované širokým mezinárodním spiknutím, ve kterém měli účast například George Soros a Hugo Chávez.

Bývalý venezuelský prezident sice zemřel v roce 2013, ale podle Powellové byl na začátku komplotu, kdy venezuelský režim implantoval do sčítacích strojů, používaných v amerických volbách, podvodný software.

Donald Trump podle amerických médií zvažuje, že by Sidney Powellovou jmenoval zvláštní vyšetřovatelkou, která by měla přezkoumat průběh a výsledky voleb. Prezident před víkendem také diskutoval s vedením ministerstva pro vnitřní bezpečnost možnost, že by úřad zabavil "podezřelé" sčítací přístroje.

Podle amerického ministra spravedlnosti Williama Barra ale neexistují ke jmenování zvláštní vyšetřovatelky ani k zabavení přístrojů žádné důvody.

Barr už před několika týdny uvedl, že ministerstvo spravedlnosti a FBI nenašly žádné důkazy o podvodech, které by změnily výsledek voleb. Trump ho za to následně kritizoval. Minulý týden Barr podal rezignaci a ve středu ve své funkci končí.

Trump je naopak evidentně rozhodnut zpochybňovat výsledek do posledního okamžiku, než bude muset nejpozději 20. ledna, v den inaugurace Joea Bidena, odejít z Bílého domu. Hledá v Kongresu republikánské zákonodárce, kteří by mu pomohli zkomplikovat a zdržet poslední formální krok ke zpečetění Bidenova vítězství.

Tady se někdo rád soudí…

Kongres musí ještě 6. ledna schválit verdikt sborů volitelů, kteří minulý týden v jednotlivých státech potvrdili výsledek voleb. Biden vyhrál v poměru 306 ku 232 volitelům.

Trump patrně najde v obou komorách Kongresu několik kongresmanů, kteří se budou snažit tento finální procesní krok na Bidenově cestě do Bílého domu ještě zkomplikovat. Mnozí další republikáni by už ale chtěli, aby prezident svůj boj vzdal.

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnel čekal až na verdikt volitelů, ale minulé úterý pak výsledek voleb uznal. "Dnes bych chtěl pogratulovat nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi," prohlásil McConnel a vyzval své kolegy v Senátu, aby proces dále už nijak nekomplikovali

Trump ale mezitím nevzdává ani cestu soudních žalob. Nejvyšší soud USA už odmítl dva z nich, Trumpův tým ovšem v neděli podal k tomuto soudu nový podnět proti průběhu voleb v Pensylvánii.

Ale například i podle konzervativního listu Wall Street Journal by měl prohru už překousnout a přestat výsledek rozporovat. "Prezident Trump toho za čtyři roky hodně dokázal, ale s odchodem z úřadu jen sám upozorňuje Američany, proč mu odepřeli druhý prezidentský termín. Jeho bolestínství z prohry začíná vadit i těm, kdo ho volili," napsal deník v pondělí ve své redakčním komentáři.

Pro Trumpa však téma voleb zatím vše přehlušuje. Ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek potvrdil, že za kybernetickým útokem, který se naboural do sítí amerických vládních úřadů a komerčních firem, stojí Rusko. Podle něj šlo o "velmi podstatný" zásah.

Trump ale v sobotu slova svého ministra zlehčil. "Ten kybernetický útok je zdaleka větší ve falešných médiích než ve skutečnosti. Rusko, Rusko, Rusko to je vždy ta první písnička, když se něco stane," napsal Trump na Twitter.

Suvenýry s prošlou lhůtou

Podle bezpečnostních expertů je Trumpův přístup nezodpovědný, protože rozsah ruského útoku a jeho možné dopady jsou podle nich mimořádně vážné. "Prezident by se měl přenést přes své nářky na volby a po zbytek svého termínu vládnout," napsal Tom Bossert, bývalý Trumpův ministr pro vnitřní bezpečnost, v komentáři pro New York Times.

Jenže přinejmenším směrem k veřejnosti pro prezidenta žádné jiné téma než "ukradené volby" neexistuje. Zatím to vypadá, že úřad opustí bez toho, že by kdy přiznal prohru. Podle médií si je prý Trump ale zároveň dobře vědom, že v Bílém domě končí.

Během jednoho z nedávných setkáních v Oválné pracovně začal Trump, jak uvedl jeden z přítomných pro list Wall Street Journal, pro návštěvníky plnit na památku tašky prezidentskými suvenýry se slovy, že  "už pro to nebude mít žádné užití".

Trump bojuje jako o život, ale podle svého okolí se už chtě nechtě smířil s tím, že prožije své poslední Vánoce v úřadě prezidenta Spojených států.

Video: Melania Trumpová naposledy vánočně vyzdobila Bílý dům

Tohle jí chybět nebude: Melania Trump naposledy vánočně vyzdobila Bílý dům | Video: Twitter/Melania Trump
 

Právě se děje

před 5 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lufthansa vykázala za rok 2020 rekordní ztrátu 6,7 miliardy eur

Německé aerolinky Lufthansa vykázaly za loňský rok kvůli dopadům pandemie covidu-19 rekordní ztrátu 6,7 miliardy eur (175,5 miliardy Kč). V roce 2019 měly zisk 1,2 miliardy eur. Šéf podniku Carsten Spohr předpokládá, že letos bude mít letecká společnost provozní ztrátu nižší. Nabídka letů podle něj tento rok dosáhne 40 až 50 procent úrovně z roku 2019. Předchozí prognóza přitom počítala s 60 procenty. Společnost letos opět nevyplatí dividendu.

Za čtvrté čtvrtletí tyto největší evropské aerolinky vykázaly nižší čistou ztrátu, než se čekalo, konkrétně 1,14 miliardy eur. Analytici očekávali, že od října do prosince společnost prodělá až 1,24 miliardy eur.

Lufthansa se stejně jako ostatní letečtí přepravci potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 a musela si sjednat státní pomoc devět miliard eur, aby se vyhnula hrozbě bankrotu. Spohr předpokládá, že ji společnost letos celou nevyčerpá. Má dále za to, že aerolinky v prvním kvartále měsíčně přijdou v průměru o 300 milionů eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy