Jackson - Ve státě Mississippi na jihu USA v současné době funguje jen jedna potratová klinika.
Můžou za to stále hlasitější protesty proti interrupcím a taky snaha zpřísnit potratový zákon.
"Další den. Je to tady zase," povzdechne si ředitelka kliniky Shanon Brewerová, když ráno přijíždí do práce. Před budovou čeká dav rozzlobených lidí. Většinou jde o členy amerických konzervativních hnutí, která bojují proti potratům. Kolemjdoucím rozdávají letáky o tom, že jsou interrupce špatná věc.
Takto nebo někdy ještě bouřlivěji vypadá každý den situace před klinikou, která se jmenuje Ženská zdravotnická organizace Jackson.
Ženy, které chtějí podstoupit potrat, přitom do této nemocnice v mississippském hlavním městě Jackson často cestují i několik hodin. Pro řadu z nich představuje jedinou naději.
"Lidé, kteří vás soudí, by byli vzteky bez sebe, kdyby se někdo snažil stejným způsobem kontrolovat jejich životy," říká doktor Willie Parker jedné z pacientek, která zrovna čeká na gynekologickém křesle na zákrok.
Podle Parkera, který na klinice pracuje, může mnoha ženám narození dítěte v nevhodnou dobu spíš ublížit.
O podstoupení interrupce na klinice uvažovala i čtyřiadvacetiletá April Jacksonová.
Právě o tíživé životní situaci této nevzdělané dívky z chudých poměrů, která poprvé přišla do jiného stavu už v šestnácti letech, vypráví dokument Jackson. Snímek americké režisérky Maisie Crowové se představí v rámci českého filmového festivalu Jeden svět.
Bůh a sexuální abstinence
Dokument dívku zachycuje v době jejího pátého těhotenství. To bylo stejně jako ta předchozí neplánované.
April bydlí v chudé čtvrti v Jacksonu se čtyřmi bratry, matkou a čtyřmi malými potomky. Hlavně nedostatek financí tlačí svobodnou ženu k úvahám, zda nejít na potrat. April přitom tento zákrok zvažovala v minulosti už mnohokrát. Dokonce se pokoušela i o samovolný potrat.
"První těhotenství bylo opravdu šílené. Lidé kolem se vás ptají: Co budeš s tím dítětem dělat? Nevšimla sis, že se neumíš postarat ani sama o sebe? Tak jak se pak postaráš o dítě? To jsou ty chvíle, kdy jsem přemýšlela o potratu," popisuje April.
Potraty v americkém Mississippi jsou ale pořád citlivější téma. Na jedné straně stojí protipotratová hnutí, na straně druhé lidé, podle kterých má na přerušení těhotenství právo každá žena.
April se rozhodne vyhledat pomoc v jednom z krizových center, která mají pomáhat ženám v takovýchto situacích. Oproti jediné potratové klinice funguje v třímilionovém Mississippi obdobných center celkem 38.
Krizová centra se v tomto státě nachází obvykle v blízkosti chudinských čtvrtí, kde zejména afroamerické ženy často nechtěně otěhotní, mnohdy ještě před dosažením plnoletosti.
Podle průzkumu Guttmacherova institutu se Mississippi potýká s nejvyšším počtem neplnoletých těhotných dívek ze všech padesáti států v USA. Částečně za to může nevzdělanost dívek, částečně nedostatečná sexuální výchova na školách.
Zmíněná krizová střediska ale zpravidla financují protipotratové skupiny. Centrum má tak v podstatě jediný úkol: přesvědčit ženy, aby na potrat nechodily.
Tamní odborníci navíc dívkám radí, aby konvertovaly ke křesťanství, a doporučují jim sexuální abstinenci. O možnosti antikoncepce je nic neučí.
"Obelháváte samy sebe, když řeknete, že zabít dítě je pro vás dobré. Ženy nejsou pro něco takového stvořeny," je přesvědčena výkonná ředitelka Centra pro rozhodování v těhotenství (Center for Pregnancy Choices) Barbara Beaversová, která se aktivně zapojuje do demonstrací proti potratům.
April radí, aby se místo užívání antikoncepce naučila právě sebekontrole a přestala žít sexuálně.
April dítě nakonec odnosí. Na konci filmu je opět, pošesté těhotná.
Mississippský guvernér i Trump proti potratům
Beaversová i další aktivisté, kteří chtějí potraty zakázat, mají v Mississippi podporu i v místní vládě. O úplný zákaz potratů tady usiluje i republikánský guvernér Phil Bryant.
Většinou to jsou právě republikáni, kterým se legalizace potratů nelíbí. Podle údajů Guttmacherova institutu je pro možnost potratu jen 27 % republikánů oproti 88 % demokratů.
V době, kdy se dokument natáčel, projednávala vláda v Mississippi zákon, který nařizoval potratovým klinikám přizpůsobit své prostory a některá vybavení standardům velkých nemocnic. I proto klinice v Jacksonu hrozilo uzavření.
Potraty v USA
- 49 % potratů podstoupí ženy, které žijí pod hranicí chudoby, 26 % pak ženy s nízkými příjmy.
- Mezi roky 2011 až 2014 klesl počet potratových klinik z 1 720 na 1 671.
- Jen mezi roky 2010 až 2016 přijaly státy celkem 386 opatření, která potratový zákon různými způsoby zpřísňují.
- V roce 2014 provedly nemocnice ve Spojených státech asi 926 200 potratů. V roce 2011 šlo přitom ještě o 1,6 milionu. Ke snížení počtu interrupcí přispělo zejména rozšíření užívání antikoncepce.
Stejný zákon vzbudil velký odpor taky v dalším státu na jihu USA - v Texasu. Ten nařízení přijal v roce 2013, Nejvyšší soud ho ale minulý rok zrušil. Opatření se nakonec nepodařilo prosadit ani v Mississippi, a to mimo jiné díky masovým protestům obyvatelstva.
Zpřísnění zákona, který legalizuje potraty, se ženy v USA obávají také v souvislosti s nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten už v lednu, krátce po převzetí úřadu, stihl zastavit financování nevládních organizací, které pomáhají s potraty nebo o nich poskytují informace. Nařízení vlády vyvolalo obavy na mnoha lékařských klinikách, které jsou na pomoci těchto organizací závislé.
Dnes mají jedinou potratovou kliniku také v Missouri, Wyomingu a v Severní a Jižní Dakotě.
V roce 2015 bylo v americkém státě Mississippi provedeno 2613 potratů.
Jackson (Jackson). Režie: Maisie Crow. Poslední fungující klinika v americkém státě Mississippi, která provádí potraty, čelí každodenním protestům proti své činnosti ze strany katolických aktivistů i řadových občanů. Dokument sleduje příběhy tří žen s odlišným přístupem k potratům a představuje tak celkovou americkou debatu o umělém přerušení těhotenství. Názorové pozice Shannon, zaměstnankyně kliniky, a aktivistky pro život Barbary jsou hodně protichůdné. Mezi nimi se pohybuje mladá April, která je popáté neplánovaně těhotná. Režisérka v dokumentu nesoudí a nezlehčuje tíhu žádné volby, před kterou ženy stojí.