Temný internet i život islamistů. Začíná filmový festival Jeden svět, podívejte se na ukázky

Zahraničí Zahraničí
6. 3. 2017 13:45
Ve vylidněné vesničce v Bulharsku by chtěl pošťák Ivan vybudovat nový domov pro syrské uprchlíky. S tímto programem kandiduje do místních voleb starosty. Zda uspěje, ukáže snímek Dobrý pošťák, který se bude promítat v pondělí večer na 19. ročníku filmového festivalu Jeden svět. Letošním tématem festivalu, na kterém se představí celkem 121 filmů, je umění spolupráce. Podívejte se na ukázky z některých filmů.
Snímek z filmu Dobrý pošťák, který zahájí festival Jeden svět.
Snímek z filmu Dobrý pošťák, který zahájí festival Jeden svět. | Foto: Jeden svět

Praha - V pondělí večer začíná 19. ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Akci otevře snímek Dobrý pošťák od bulharského režiséra Tonislava Hristova. 

Film o vylidněné vesničce v Bulharsku, ve které by chtěl pošťák Ivan vybudovat nový domov pro syrské uprchlíky, se promítá v 19:00 hodin ve velkém a malém sále pražského kina Lucerna. Od 19:30 poběží dokument také v dalším pražském kině Světozor.

Celkem se během festivalu o lidských právech představí 121 filmů ze sedmi desítek zemí. V Praze na ně mohou diváci zavítat do sedmi kin a také do ústřední městské knihovny. Na událost dorazí i více než 120 hostů, včetně tvůrců snímků nebo hlavních hrdinů.

Akce potrvá do 15. března. Z metropole pak zavítá do dalších 32 měst v Česku, například do Brna, Zlína nebo Ústí nad Labem. Přesune se také do metropole Evropské unie, Bruselu.

Zatímco minulý rok se festival zabýval migrací a uprchlickou krizí v Evropě, letos pořadatelé zvolili téma "umění spolupráce".

Podívejte se na ukázky z šesti filmů, které se budou na festivalu promítat.

Azyl v nedohlednu

Film od australské režisérky Evy Ornerové Azyl v nedohlednu přibližuje přísnou imigrační politiku, kterou vůči žadatelům o azyl uplatňuje Austrálie.

Snímek přináší výpovědi a záběry skryté kamery z detenčních center na tichomořských ostrovech, kde Austrálie za finanční úplatu drží uprchlíky. Běženci tu žijí v drsných podmínkách a jsou často vystaveni zneužívání a týrání.

Austrálie, země kdysi otevřená žadatelům o azyl začala aplikovat tvrdou politiku: nepustit prakticky nikoho. | Video:

Čtvero revolučních období

Odlišné pohledy dvou žen na revoluci v Tunisku z přelomu roku 2010 a 2011 ukazuje snímek americké režisérky Jessie Deeterové Čtvero revolučních období.

Obě hlavní hrdinky si sice revoluci přály a aktivně se zapojily do porevoluční proměny své země, jejich představy o budoucnosti Tuniska se ale lišily. Zatímco novinářka Ámina doufala, že Tunisko najde inspiraci v evropských demokratických státech, věřící muslimka Džauhara podle svých slov odmítá "západní diktát". 

Film zachycuje životy dvou vlivných žen, které po revoluci v Tunisku aktivně bojují za demokratické uspořádání své země a svobodu slova. | Video: Jeden svět

Íránský rave

O světě tvrdé cenzury a zakázané zábavy vypráví film Íránský rave poskládaný z mobilních záběrů.

Dvacetiletí Araš s Anúšem tráví většinu času za mixážním pultem nebo za počítačem, kde tvoří novou hudbu. Sní o tom, že se jednou postaví na evropská pódia, a tak nebudou muset pořádat koncerty v utajení na odlehlých íránských plážích a v bunkrech. Vláda v této muslimské zemi totiž tzv. rave, stejně jako řadu dalších hudebních stylů, nepovoluje. 

Araš a Anúš dělají rave music v zemi, kde je to úředně považováno za dílo Satana. | Video: Jeden svět

Dugma: Spoušť

Jak vypadá každodenní život islámských radikálů? Pociťují někdy strach nebo pochybnosti? Na tyto a další otázky hledá odpověď norský film Dugma: Spoušť.

Snímek vypráví o dvou mladých mužích, kteří bojují v syrské válce po boku islamistů a jejichž jména figurují na listině budoucích sebevražedných atentátníků. Oba se touží stát mučedníky ve jménu Alláhově, ale v cestě do ráje jim brání složité řízení organizace i vlastní rodina. 

Abú Qaswara ze Saúdské Arábie a Abú Basír z Velké Británie se touží stát mučedníky ve jménu Alláhově. Figurují na seznamu sebevražedných atentátníků. | Video: Jeden svět

Transit Havana

Narodili se do špatného těla a touží po operativní změně pohlaví. O trojici lidí z kubánské metropole Havany a jejich cestě za vytouženou operací pojednává dokument Transit Havana.

Naději na nový život jim dala aktivistka a dcera kubánského prezidenta Raúla Castra Mariela Castrová, která prosadila, aby byli do Havany pravidelně zváni plastičtí chirurgové z Evropy. Zároveň ale tito lidé čelí diskriminaci a opovržení církve i vlastní rodiny.

Změna pohlaví na přídělový lístek se jeví jako podivný vtip – ale ne na Kubě. | Video: Jeden svět

V temnotách webu

Tajné zákoutí internetu odkrývá mladý norský novinář Juval Orr ve filmu V temnotách webu.

Na platformě dark web probíhají obchody se zbraněmi i drogami nebo se na něm perou špinavé peníze. Přesto novinář Orr hovoří o platformě jako o posledním místě, kde ještě platí svoboda a všichni na ní žijí podle vlastních pravidel.

Mladý novinář Juval Orr zkoumá tajemstvím a legendami opředenou část internetu, jež je skrytá pod povrchem. Temný web. | Video: Jeden svět
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy