Infobox
Egypt a urpchlíci ze Súdánu
- Izraelská televizní stanice Channel 10 tento měsíc zpovídala izraelské vojáky, podle kterých egyptské bezpečnostní složky několik uprchlíků zastřelili. Údajně to potvrzují i záběry z bezpečnostních kamer.
- List Haarec napsal, že jednoho ze Súdánců egypťané ubili k smrti poté, co chtěl přelézt do Izraele ostnatý drát.
- Human Rights Watch vyzvala Egypt, aby zprávy prošetřil. Káhira zatím celou věc nekomentovala.
- Izraelská vláda podle Reuters dostala z Egypta "ujištění", že uprchlíci nebudou vráceni do Súdánu.
Jeruzalém - Měsíce izraelský kabinet zvažoval, jak naložit s rostoucí vlnou uprchlíků ze súdánského Darfúru. Rozhodnutí padlo o víkendu: sinajská hranice, kterou žadatelé o azyl přebíhají, se zavře.
Odteď budou vojáci ilegální imigranty vracet zpět do Egypta.
Deportaci zažila už první skupina 48 Súdánců. Většina z nich podle Izraelských obranných sil (IDF) pocházela právě z válkou postiženého Dárfúru.
Organizace na ochranu lidských práv vládní rozhodnutí odsoudily. Argumentují zprávami, podle kterých jsou uprchlíci v Egyptě zabíjeni.
"Pravidlo vrácení každého, kdo vstoupí do Izraele iliegálně, se týká i těch, kteří přichází z Dárfúru," reagoval mluvčí úřadu izraelského premiéra David Baker. Súdánce popsal v televizi CNN jako "ekonomické imigranty z Afriky".
Súdán trápí genocida
Aktivistům vadí, že vláda premiéra Ehuda Olmerta nedala Afričanům šanci o azyl aspoň požádat. Izraelská Asociace pro občanská práva argumentovala genocidou, jež Súdán trápí.
Tamní boje mezi provládními milicemi a rebely stály od února 2003 život už více než 200.000 lidí. Přes 2,5 milionu obyvatel ze svých domovů uteklo.
Tisíce z nich do sousedního Egypta. Odtud se pak skupinky díky převaďečům snaží pěšky dostat do Izraele.
V současné době Izrael hostí 2.500 přistěhovalců z Afriky. Z Dárfúru jich pochází 500.
Izraelská vláda mnohé z nich prozatimně ubytovala ve vězeních až do doby, než rozhodne o jejich osudu. To vyvolalo kritiku neziskových organizací, které pro Súdánce pomáhají najít místo v rodinách a kibucech.
Pochybnosti ještě umocnilo oznámení egyptského ministerstva zahraničí, staré zhruba dva týdny. Káhira podle něj přeběhlíkům hranic nedovolí vrátit se.
"Židé také čelili persekucím"
Verdikt Olmertovy vlády rozhořčil také desítky poslanců. Jejich reakcí bylo sepsání petice, která volá po zrušení deportací. A to přesto, že izraelské zákony zakazují udělení azylu občanům znepřátelených států. A tím muslimský Súdán je.
"Stát Izrael by měl ukázat slitování s uprchlíky. Zvláště proto, že židovský národ během svých dějin sám čelil perzekucím," přimlouvá se za Súdánce jejich advokát Ejtan Schwarz.
Ephraim Zuroff z Wiesenthalova centra, proslulého pátráním po bývalých nacistech, s ním nesouhlasí. Žadatelé o azyl podle něj odešli před genocidou do Egypta. A odtud "odcházejí kvůli špatným životním podmínkám a špatným ekonomickým vyhlídkám".