Gaza - Izolace palestinského pásma Gazy nebude dál tak přísná. Izrael povolil dodávky léků a týdenních zásob pro místní elektrárnu.
Izrael předtím splnil svou hrozbu, že pokud nepřestane ostřelování jeho území raketami z Gazy, uvalí na toto palestinské teritorium blokádu.
Zavřel hranice a zastavil transport paliva. Tím pádem musela zastavit provoz elektrárna v Gaze a zhruba 800 tisíc lidí - více než polovina obyvatel pásma - zůstala bez proudu. Problém postihl i nemocnice.
Hamás, který v Gaze vládne od loňského léta, kdy z pásma vyhnal představitele znepřáteleného Fatahu, nazval situaci humanitární katastrofou.
Izrael: Zastavte raketové útoky
Do Gazy teď nově dorazilo na půl milionu litrů nafty. Elektrárna v Nusejrátu tak mohla znovu rozběhnout jednu z turbín.
"Postihuje to všechny oblasti života. Nemocnice, domácnosti, zásobování vodou, továrny, výrobny potravin," stěžoval si předtím na dopady blokády agentuře Reuters ředitel elektrárny Dirár Abú Sissí.
Izrael oznámil, že blokáda je reakcí na pokračování ostřelování jeho území raketami Kásam, které mají na svědomí ozbrojenci Hamásu.
Pokud ostřelování ustane, vše se prý vrátí k normálu. Zároveň ale Izraelci obvinili Hamás, že krizi záměrně zveličuje, protože velkou část elektřiny Gaza získává z Izraele či Egypta.
"Nedovolíme v Gaze humanitární krizi," řekl v pondělí izraelskýi premiér Ehud Olmert, "Ale není v našem zájmu činit jejich život lehčím... nemají benzín pro auta, protože jejich vražedný režim, nenchá lidi na jihu Izraele žít v míru."
"Nikdo nechce, aby nevinní obyvatelé Gazy trpěli. Proto jsme s Izraelci mluvili o tom, jak je důležité zabránit humanitární krizi," reagovala na obnovení dodávek americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
OSN: Jde o nepřijatelný kolektivní trest
Před obchody se tvoří douhé fronty, protože se lidé snaží nakoupit si zásoby jídla.
Organizace spojených národů izraelskou blokádu odsoudila a nazvala ji "kolektivním trestem". K obnově zásobování vyzval Izraelce také palestinský prezident Mahmúd Abbás, jehož Fatah ale ve skutečnosti kontroluje pouze Západní břeh Jordánu.
Hamás naopak vyzval k akci celý arabský svět.
"Všichni arabští vůdci by měli vyvinout tlak na sionistický režim, aby zastavil tento zločin. Nechceme, abyste vedli válku proti Izraeli. Jen nám pomozte v této situaci," vyzval Araby v Damašku exilový vůdce Hamásu Chálid Mišál.
Arabské státy se teď snaží získat na svou stranu Radu bezpečnosti OSN. Po jejích členech požadují, aby izraelské sankce odsoudili.
Hamás oznámil, že kvůli přerušení dodávek elektřiny už zemřelo v nemocnici v Gaze pět pacientů. Tyto údaje ale nejsou ověřené z jiného zdroje.