Izrael uzavřel Gazu, bombardoval ministerstvo vnitra

Tomáš Rákos
18. 1. 2008 23:03
Hamásem vedení radikálové vypálili od úterý 120 raket
Dav Palestinců sleduje v Gaze místo, kam zaútočilo izraelské letectvo.
Dav Palestinců sleduje v Gaze místo, kam zaútočilo izraelské letectvo. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Praha - Devět týdnů slýchají Palestinci z Gazy a Izraelci z nedalekého města Sderotu o míru.

Události z posledního týdne ale nejen jim znovu připoměly, že klid zbraní je na Blízkém východě křehčí než porcelán.

Zatímco na Sderot a další příhraniční města spadlo za poslední tři dny na 120 podomácku vyrobených raket Qasám, izraelské letectvo cíleným bombardováním podniká útoky na radikální bojůvky a jejich vůdce.

Výsledkem je, že se situace neustále zhoršuje.

Poslední zprávy z Gazy mluví o izraelském bombardování ministerstva vnitra v pásmu Gazy. Podle agentury Reuters byla budova prázdná. Nálet nicméně zranil v okolí přes dvacet lidí.

Hnutí Hamás, které Gazu ovládá, se po měsících začalo na odpalování Qasámů podílet. Izraelský ministr obrany Ehud Barak proto nařídil izolaci pásma a zároveň přípravy na případnou rozsáhlou pozemní operaci.

Premiér Ehud Olmert mluví o "válce proti teroristům".

"Vážné důsledky pro mírový proces"

Zavřené zůstávají všechny izraelsko-palestinské přechody. Dovnitř nesmí proudit ani humanitární pomoc z OSN.

"Gaza je kompletně uzavřená. To jen zhorší už tak špatnou situaci," citovala agentura Reuters Chkristophera Gunnesse, mluvčího Organizace OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA).

Novou vlnu násilí odstartovala úterní izraelská operace proti odpalištím raket, při které zemřelo 19 lidí, převážně operativců radikálních skupin. Celkem stoupl počet mrtvých na palestinské straně jen za tento týden na třicet.

Jedním z nich byl i 24letý Hassan Zahar, syn bývalého palestinského ministra zahraničí a vysoce postaveného člena Hamásu Mahmúda Zahara.

Přestože Američany i Evropou podporovaná palestinská vláda prezidenta Mahmúda Abbáse platí za nepřítele Hamásu, izraelské útoky označila za "facku do obličeje".

Násilí zasáhlo nově i Západní břeh Jordánu.
Násilí zasáhlo nově i Západní břeh Jordánu. | Foto: Reuters

Násilí se nově přesunulo i na okupovaný Západní břeh, kde Abbás sídlí. Terčem izraelských vojáků byl jeden z vůdců Brigád mučedníků od Al-Aksá, ozbrojeného křídla prezidentova hnutí Fatah.

Abbás teď mluví o vážných důsledcích pro nedávno oživený mírový proces. Podle něj jsou jednání, jež minulý týden přijel do Jeruzaléma podpořit americký prezident George Bush, ohrožena.

Abbás, Olmert a Bush představili plán na konečný izraelsko-palestinský mír loni v listopadu, během summitu v americkém Annapolisu. Slibují, že dialog povede ke zdárnému cíli do konce letošního roku. Právě tehdy končí Bushův prezidentský mandát.

 

Právě se děje

Další zprávy