Izrael bude bez soudu posílat do vězení i židovské radikály

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 8. 2015 20:26
Vláda premiéra Benjamina Netanjahua nařídila tajné službě Šabak, policii i armádě, aby na krajně pravicové židovské obyvatelstvo uplatňovaly stejný metr jako na Palestince.
Jedna z obětí útoku na Gay Pride v Jeruzalémě.
Jedna z obětí útoku na Gay Pride v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael bude k ultraortodoxním židovským extremistům přistupovat stejně jako k palestinskými radikálům.

To znamená například to, že je bude moci nově v odůvodněných případech posílat do vězení bez řádného soudu.

V reakci na dva útoky z minulého týdne, při nichž přišel o život palestinský kojenec a šestnáctiletá židovská dívka, to oznámila vláda premiéra Benjamina Netanjahua.

K prvnímu útoku došlo během čtvrtečního pochodu za práva homosexuálů - takzvané Gay Pride - v Jeruzalémě. Ultraortodoxní muž, který obdobný čin spáchal již v roce 2005 a odseděl si za něj 10 let, tam zranil šest lidí.

Jedna z obětí, šestnáctiletá Šira Bankiová, i přes veškerou péči lékařů v neděli podlehla těžkým bodným zraněním zad.

Ke druhému útoku došlo v noci na pátek v obci Kfar Duma, poblíž města Nábulus. V plamenech obytného domu po nočním žhářském útoku uhořel osmnáctiměsíční hoch. Rodiče spolu s dalším čtyřletým chlapcem utrpěli popáleniny na 70 až 90 procentech těla.

Z útoku jsou podezřelí židovští extremisté, protože se na zdech domu objevila značka, kterou při útocích používají.

O víkendu proto v Izraeli vyšly do ulic tisíce lidí, aby vyjádřily svou podporu obětem útoků a protestovaly proti zločinům z nenávisti, homofobii a donutily vládu jednat. A kabinet už skutečně reagoval.

Za mříže bez důkazů

Izraelský ministr obrany Moše Ja'alon v neděli oznámil, že nařídil tajné službě Šabak, policii i armádě, aby na krajně pravicové židovské obyvatelstvo uvalily takzvanou "administrativní vazbu" a zabránily tak dalším útokům na palestinské obyvatelstvo. Jinými slovy - aby na Židy i Palestince uplatňovaly stejný metr.

Právní pojem administrativní vazba, který zná mimo jiné i americká justice, je legální institut umožňující zadržovat podezřelé po libovolně dlouhou dobu, a to i v případě, že proti němu není předloženo dost důkazů, a není tedy možné vznést standardní obvinění.

Podle nevládní lidskoprávní organizace Be-celem, na jejíž statistiky se odkazuje britský deník The Guardian, je v současné době v izraelských vězeních za popisovaných podmínek zadržováno přes 5442 lidí.

"Stejně jako ve všech ostatních případech by musela být detence provedena s vědomím soudu," ujistil v rozhovoru pro agenturu Reuters Ja'alonův mluvčí.

Netanjahuova vláda chce změnou přístupu státního aparátu zklidnit napětí v izraelské společnosti. "Nemáme jinou možnost než začít s podezřelými ze zločinů z nenávisti začít zacházet jako s palestinskými teroristy," potvrdil v neděli Izraelskému rádiu nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek.

O tom, že Izraelská vláda mění svůj postoj k agresivnímu ultraortodoxnímu židovskému obyvatelstvu, svědčí mimo jiné i to, že premiér Netanjahu po pátečním žhářském útoku hovořil o "aktu terorismu" a "nulové toleranci". Tuto rétoriku přitom dosud používal výhradně v souvislosti s Palestinci a islámským fundamentalismem.

 

Právě se děje

Další zprávy