Itálie i automobilky. Kdo kvůli pandemii pozastavil průmysl a jaké to mělo následky?

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
3. 3. 2021 6:07
Snaha omezit šíření koronaviru vedla loni v Itálii k tomu, že byl dočasně pozastaven průmysl a výroba všeho, co nespadalo do kategorie nezbytného zboží. Tuto možnost nyní v Česku navrhují i někteří politici a slibují si od ní stejný výsledek - nižší počet mrtvých a ulehčení pro zdravotnictví. Kdo kromě Itálie zvolil podobný krok?
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

Jak se k uzávěře průmyslu staví česká vláda?

Český premiér i prezident jsou proti uzavírání průmyslu, jako důvod uvádí negativní ekonomické dopady. "Pokud by se zavřel celý průmysl, tak firmy přijdou o zakázky, dostanou se do bankrotu a lidé budou nezaměstnaní," řekl například premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu na CNN Prima News. Podle prezidenta Miloše Zemana by uzávěra průmyslu byla riskantní. Nebránil by se jí, ale zatím je podle něj důležité, aby zaměstnanci nosili roušky a byli testováni. 

Možné uzavření průmyslu čeští politici řeší ve chvíli, kdy s covidem-19 zemřelo více než 20 tisíc lidí.

"Když vypnu na dva měsíce průmysl, může to znamenat totální kolaps. Výrobci jsou vázáni na dodávky do zahraničí. Jsme jednou z nejotevřenějších ekonomik na světě, 80 procent našeho HDP tvoří export. Když přerušíme výrobu, najdou si odběratelé jiného dodavatele. Nic jiného jim nezbude. V tu chvíli začnou padat kontrakty, které firmy dlouhodobě budovaly. A my přijdeme nejen o zakázky z doby lockdownu, ale trvale," uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministr průmyslu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Naopak zavření továren prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní je nezbytné. "Ve vládě je nás už šest s tímto názorem. Potřebujeme další dva hlasy," uvedla ministryně, která má i podporu odborů. 

Česká vláda nyní prosazuje například plošné testování zaměstnanců. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu a ty s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek.

 

Právě se děje

Další zprávy