Islámský stát plánuje expanzi v Asii. Vábí Indy i Pákistánce

Reuters Reuters, Jitka Lanšperková
22. 9. 2014 11:15
Džihádisté z Iráku a Sýrie se snaží získat podporu nejen u radikálů z Al-Káidy či Tálibánu, ale i mezi mladými Indy.
Islámskému státu se už podařilo získat kontrolu nad notnou částí Iráku a Sýrie.
Islámskému státu se už podařilo získat kontrolu nad notnou částí Iráku a Sýrie. | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistánským a indickým bezpečnostním složkám přidělávají starosti množící se letáky, které nabádají stoupence Tálibánu a Al-Káidy k podpoře Islámského státu (IS), militantní islamistické organizace, jež kontroluje notnou část Iráku a Sýrie.

Dvanáctistránková brožura - s příznačným názvem "Fatah" (vítězství) a útočnou puškou AK-47 v logu - se nejčastěji objevuje v afghánských uprchlických táborech na okraji pákistánského Péšávaru.

Pamflety podle Pákistánců přišly z afghánské provincie Kunar, kde je - společně se samolepkami IS - rozdávali tálibové.

K podpoře nemilosrdných bojovníků Islámského státu, jejichž cílem je vybudovat na dobytých územích chalífát, se otevřeně hlásí především skupina Džamát-ul Ahrár, nedávno vzniklá odnož pákistánského Tálibánu.

"Respektujeme je. Požádají-li o naši pomoc, zvážíme možnosti a rozhodneme se,“ vysvětlil agentuře Reuters Ehsanulláh Ehšan, lídr skupiny a jeden z prominentních tálibů.

Chapadla IS se sápou po Indii

Islámský stát si rychlostí dobývání území a hromadnými popravami začíná získávat podporu především mezi mladými radikály.

Podle bezpečnostních expertů je právě to jedním z důvodů, proč Ajmán Zaváhrí posvětil vznik "pobočky" Al-Káidy v Indii. Stárnoucí vůdci teroristické sítě prý chtějí pozvednout "prapor džihádu" v celé jižní Asii, kde žije více než 400 milionů muslimů.

IS začíná pronikat i do indického státu Džammú a Kašmíru, tedy do oblasti, kterou si nárokuje i Pákistán. Podle místních médií se policejní složky snaží zjistit, jak moc vážná je situace kolem náboru lidí k radikální islamistické organizaci.

Poprvé se vlajky, letáky a symboly džihádistické organizace začaly na zdech budov v Indii objevovat na přelomu června a července ve městě Šrinagar.

Stalo se tak při oslavách konce postního měsíce ramadánu a demonstracích proti centrální vládě. Policie tam tehdy zadržela několik mladých lidí s islamistickými vlajkami, všechny ale nakonec propustila bez obvinění.

"Většina z protestujících nemá nábožensky ohnutou mysl. Snad jen procento jsou náboženští radikálové, kteří se nakonec přidali do militantních řad IS. Ti jsou ovlivnění Al-Káidou i Tálibánem," míní jeden ze zasahujících policistů.

"Připojte se k džihádu"

Není divu, že se Islámský stát snaží zlákat indické muslimy. Ti tvoří třetí největší islámskou populaci na světě, ale distancují se od zahraničních bojišť a nepokojů i přes opakované výzvy Al-Káidy.

V polovině července se tak na webu objevilo video nabádající k vstoupení do řad Islámského státu, a to s titulky hned ve třech indických jazycích – hindštině, tamilštině a urdštině. Kanadský bojovník se zbraní a černou vlajkou na nahrávce nabádá muslimy, aby se přidali k celosvětovému džihádu.

Video se objevilo jen pár týdnů poté, co čtyři rodiny z předměstí Bombaje nahlásily zmizení svých synů, z nichž jeden se zmínil o bojích na obranu islámu. Brzy se ukázalo, že se všichni vydali do iráckého Bagdádu.

Od skupiny se odpojili a už se k ní nevrátili. Indičtí zpravodajci tvrdí, že muži skončili v iráckém Mosulu, který Islámský stát kontroluje. Jeden z Indů následně nejspíš zemřel při výbuchu bomby.

IS oslovuje mladé lidi na sociálních sítích

Minulý týden deník Times of India informoval o zadržení čtyř mužů z Kalkaty, kteří se pokoušeli dostat do sousedního Bangladéše, aby se tam připojili k rodící se buňce Islámského státu.

"Vyšetřování ukázalo, že v kontaktu s IS je mnohem více mladých lidí, což je poněkud znepokojující," vysvětlil listu policejní důstojník.

Podle indické rozvědky Intelligence Bureau (IB) tkví problém v tom, že existuje velice málo potvrzených informací o sítích IS a o tom, kdo jedná jejich jménem.

"Víme, kde zhruba organizované skupiny podporované Pákistánem jsou a kde se tvoří kontakty. Problémem je, že se mládež do kontaktu s náboženskými radikály dostává na internetu, kde není příliš snadné vysledovat zdroj,“ vysvětlil nejmenovaný představitel indické tajné služby.

 

Právě se děje

Další zprávy