FOTO Sever už dobyli, teď táhnou islamisté na Bagdád

Bojovník skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě.
Začalo to ve Fallúdži i Ramadí, které ovládli členové Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL).
V úterý se radikálové, ideologicky blízcí Al-Káidě, zmocnili Mosulu...
...
Následky jejich běsnění jsou vidět na každém kroku...
Foto: Reuters
Reuters Michal Žák Reuters, Michal Žák
Aktualizováno 12. 6. 2014 23:14
Radikálové ideologicky blízcí Al-Káidě se zmocnili provincie Ninive i několika dalších měst, dalším cílem je metropole Iráku. I přes bombardování postupují.

Mosul/Bagdád - Islamisté ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) ovládli notnou část severu Iráku.

Kontrolují nejen provincii Ninive s dvoumilionovým Mosulem, na čas do jejich rukou padl i Tikrít, rodiště Saddáma Husajna.

Armáda sice před nimi uchránila největší ropnou rafinérii v Bajdží, ale ozbrojenci nyní jsou necelých 90 kilometrů od Bagdádu a vyzývají své stoupence k útoku na metropoli.

Irácké letectvo bombardovalo pozice radikálů v severoiráckém městě Mosul a jeho okolí. Záběry z útoku vysílala irácká televize. Podle agentury AFP radikálové ve čtvrtek dobyli také obec Džalavlá, ležící 120 kilometrů severně od Bagdádu, a v provincii Dijála dále postupovali ve dvou směrech, zatímco provládní pořádkové síly ustupovaly.

Cíl sunnitských radikálů je jasný: svržení šíitského premiéra Núrího Málikího, jehož viní z nekompetentnosti. "Musíme si vyřídit účty," řekl na jeho adresu mluvčí ISIL.

Předseda vlády proto žádal parlament o vyhlášení výjimečného stavu, jenž by umožnil omezit média, pohyb civilistů či nařídit zákaz vycházení. Zákonodárci se ale nesešli v dostatečném počtu, a tak byla schůze odročena.

Bagdád rovněž požádal o pomoc spojence. USA odmítly nasazení letounů, Turecko pro změnu neplánuje udělit armádě nový mandát na přeshraniční operace.

Také generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se nechal slyšet, že zatím nevidí, jak by Aliance měla zasáhnout do dění v Iráku.

Znepokojení vyjádřilo i Rusko. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova je v sázce územní celistvost Iráku.

Írán, který je spojencem irácké vlády, jí nabídl pomoc v boji s terorismem. Turecko o situaci v Iráku informovalo na mimořádném zasedání Severoatlantické rady své alianční spojence, ale zatím nepožádalo NATO o žádnou mimořádnou podporu, schůzka prý byla pouze informativní.

Podívejte se, jak to nyní v Iráku vypadá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 22 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 33 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy