Dallas - K nedělnímu útoku na ostrahu výstavy karikatur proroka Mohameda v americkém Texasu, při kterém zahynuli dva ozbrojenci, se v úterý přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS).
Zda tato teroristická organizace za činem skutečně stála, zatím vyšetřovatelé nesdělili. Podle všeho je to ale poprvé, co se islamisté z IS přihlásili k útoku na území Spojených států.
"Zesměšňování Proroka"
Islámský stát ve své rozhlasové stanici Baján označil útok za dílo dvou vojáků chalífátu a také uvedl to, že výstava proroka Mohameda zesměšňovala. "Řekli jsme Americe, že to, co přijde, bude větší a tvrdší a že uvidíte vojáky Islámského státu dělat hrozné věci," citoval portál BBC z prohlášení islamistů.
Již v pondělí se na Twitteru objevil vzkaz údajného člena IS, který útočníky označil za příslušníky této radikální organizace.
Vyšetřovatelé mezitím zjistili identitu obou útočníků, které policie při činu zastřelila. Jedním z nich je Elton Simpson, jehož policisté v minulosti vyšetřovali kvůli podezření z terorismu. Druhým byl jeho spolubydlící.
Simpson údajně před útokem odeslal na Twitter vzkaz tohoto znění: "Můj bratr a já jsme složili do rukou velitele přísahu věrnosti. Nechť nás Alláh přijme jako mudžáhidy. Přimluvte se." Vzkaz byl později ze sociální sítě odstraněn.
Návštěvníci vyvázli bez zranění
Nikdo z návštěvníků výstavy, mezi kterými byl přítomen i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders, nebyl zraněn. Lehce postřelen byl jeden člen ostrahy.
Letos v lednu šokoval celý svět útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, který opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda. Dva muslimští radikálové při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů.
Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur Proroka v dánském deníku Jyllands-Posten.