Při výstavě karikatur Mohameda se střílelo, útočníky zabili

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2015 23:40
Dva muži přijeli před vstup do budovy autem. Oba byli ozbrojení a začali pálit na pracovníka ochranky. Policisté proti ozbrojencům zakročili a usmrtili je.
Foto: Reuters

Dallas - V americkém Texasu se střílelo na místě konání výstavy karikatur proroka Mohameda. Dva útočníky, kteří začali v neděli večer místního času pálit před konferenčním centrem ve městě Garland nedaleko Dallasu, policie zastřelila, uvedl starosta města v prohlášení. Jejich totožnost už je známa.

Při přestřelce byl zraněn nejméně jeden strážný.

Zatím není jasné, zda incident souvisel s výstavou, na které byl přítomen i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. Nikdo z návštěvníků zraněn nebyl, lehce postřelen byl jeden člen ostrahy.

Událost se odehrála na parkovišti před konferenčním centrem ve městě Garland nedaleko Dallasu, kde se konala výstava kreseb v rámci akce Draw the Prophet (Nakresli proroka), kterou organizovalo protiislámské hnutí American Freedom Defense Initiative (AFDI).

Šlo o díla v rámci soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda; první cenou byla odměna ve výši 10 000 dolarů (asi 250 000 korun).

Podle garlandského policisty Joea Harna použili muži útočné pušky. Zatímco pálili na patrolu v autě a na členy ochranky, zastřelil je oba dopravní policista, který byl právě na místě. Člen ostrahy byl po ošetření střelného zranění v oblasti kotníku propuštěn do domácího léčení.

Policie podle Harna o možné rizikovosti akce dlouho dopředu věděla, proto bylo její ostrahou pověřeno nadprůměrné množství mužů zákona. I díky tomu se patrně podařilo předejít možným větším ztrátám na životech.

Policie zveřejnila jméno jednoho ze střelců, kterým byl Elton Simpson, jehož již policisté v minulosti vyšetřovali kvůli podezření z terorismu. Druhým byl podle policejního zdroje listu The New York Times jeho spolubydlící Nadir Soofi. Agenti FBI a pyrotechnici prohledali jejich byt v arizonském Phoenixu.

Simpson údajně před útokem odeslal na Twitter vzkaz tohoto znění: "Můj bratr a já jsme složili do rukou velitele přísahu věrnosti. Nechť nás Alláh přijme jako mudžáhidy. Přimluvte se." Vzkaz byl později ze sociální sítě odstraněn.

Ihned po útoku policie uzavřela okolí konferenčního centra. Na místo byla povolána pyrotechnická jednotka kvůli podezření, že dvojice mohla nastražit nálože ve voze, ve kterém přijela. To se však nepotvrdilo.

Největší skupina hájící práva muslimů v USA útok odsoudila. Rada americko-islámských vztahů (CAIR) v dnešním prohlášení uvedla, že podobně násilná reakce uráží islámskou víru více než jakákoli karikatura.

Akci střelců odsoudil i mluvčí Bílého domu, podle něhož "žádný způsob vyjádření, i když je urážlivý, neospravedlňuje násilné činy".

"Strašné. Bylo to tak blízko. Doufám, že se zraněnému policistovi daří dobře," uvedl Wilders po útoku. Dodal také, že jedinou odpovědí na podobné útoky je pokračovat v dosavadní práci, ačkoli to není vždy snadné.

Wilders přijel do USA na pozvání AFDI, která je vnímána jako krajně pravicové a silně protiislámské hnutí. To po střelbě vydalo prohlášení, že právě kvůli takovýmto incidentům bojuje o právo na svobodu projevu.

"Tohle je válka o svobodu projevu. Co uděláme? Vzdáme se těm stvůrám?" uvedlo hnutí na Facebooku. Rovněž Wilders v textové zprávě zaslané nizozemské televizní stanici označil střelbu za nepřijatelný útok na svobodu projevu.

V konferenčním centru v Garlandu na výstavu vedle Wilderse přišlo dalších asi 200 lidí včetně novinářů.

Letos v lednu šokoval celý svět útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, který opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda. Dva muslimští radikálové při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů.

Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur Proroka v dánském deníku Jyllands-Posten.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy