Rakká - Abú Bakr Bagdádí, vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS), je údajně vážně zraněn.
A byť se ve čtvrtek ozval na nové nahrávce, hnutí hledá nového vůdce, zástupce a případného Bagdádího nástupce.
Šúra, tedy poradní rada, ho chtěla vyhlásit již tento týden. Měl se jím údajně stát Abú Alá Afrí, bývalý učitel fyziky, kazatel a kdysi také jeden z vůdců Al-Káidy v Iráku. Jenže ten byl ve středu zabit při jednom z náletů letadel mezinárodní koalice.
Hledání tak pokračuje a zdá se, že nyní jsou ve hře tři vážní kandidáti a s jejich volbou mohou podle některých expertů přijít útoky Islámského státu v Evropě.
Bagdádího problém? Chalífa musí být zdravý
Bagdádí, vůdce islamistické organizace, která ovládá rozsáhlé oblasti Iráku a Sýrie, byl údajně vážně zraněn při leteckých útocích v březnu. Podle dostupných zpráv nyní nemůže hýbat levou nohou a není schopen vydávat rozkazy.
Proto je třeba co nejdříve vybrat jeho zástupce, který by organizaci vedl a později Bagdádího formálně nahradil.
Ostatně, Abú Bakr Bagdádí se loni prohlásil chalífou, tedy vládcem všech věřících muslimů, a podle islámské právní tradice může tuto funkci zastávat jen fyzicky a mentálně zdravý člověk, který je schopen vést své podřízené do boje. A to Bagdádí v současné době není, tvrdí irácké úřady.
Podle zpráv amerického serveru The Daily Beast opírajících se o výpovědi přeběhlíků z Islámského státu je nyní v Sýrii, kde se o něj stará devět lékařů. Americké ministerstvo obrany ale tyto zprávy o zranění Bagdádího popírá a ve čtvrtek zveřejnil IS nahrávku s Bagdádího výzvou k muslimům, aby se připojili k Islámskému státu.
I kdyby ovšem byl Bagdádí zdravý, potřebuje jmenovat svého zástupce. Bagdádí je totiž spíše jakousi "výkladní skříní" Islámského státu. Nemá velké vojenské zkušenosti, a tak velení svých ozbrojenců, nábor rekrutů i organizování atentátů přenechával jiným.
Původně měl tyto věci z velké části na starosti Abú Muslim Al-Turkmaní, bývalý podplukovník speciálních jednotek irácké armády. Turkmaní byl Bagdádího zástupcem a zároveň měl na starosti správu části oblastí, které obsadil IS v Iráku, a také tajné buňky IS působící na území ovládaném iráckou vládou. Loni v listopadu či v prosinci byl ale Turkmaní zabit při jednom ze spojeneckých náletů. Nyní ho měl nahradit zabitý Afrí.
Jako koncern s dceřinými společnostmi
Islámský stát má decentralizovanou strukturu, vojenští a místní velitelé jednají z velké míry na vlastní pěst. Připomíná koncern s jednotlivými dceřinými společnostmi, a nedostatek ústředního vedení tak nemůže ohrozit běžný chod celé organizace.
Jenže centrální velení je nutné v případě, kdy se má IS bránit silnému nepříteli, a to organizaci čeká právě nyní. V průběhu letošního léta, zřejmě na konci května či v červnu, má začít velká ofenziva irácké armády a Kurdů proti Islámskému státu směrem na město Mosul. Doprovázet ji mají menší údery na jiných frontách. Pokud chce Islámský stát přežít, potřebuje koordinovanou obranu a někoho, kdo jí bude velet.
Nyní se spekuluje o třech hlavních kandidátech. Prvním je Alí an-Anbarí, který se narodil v Mosulu, je bývalým generálem irácké armády a má na starosti operace organizace v Sýrii.
Dalším je Syřan abú Lukmán, momentálně velitel syrské Rakky, hlavního města Islámského státu. Ten byl vězněm syrského diktátora Bašára Asada, který ho propustil na amnestii v roce 2011, a Lukmán se pak přidal k bojovníkům IS.
Posledním vážným kandidátem by mohl být abú Mohammed Al-Adnaní, Syřan, který vystupuje jako hlavní mluvčí IS.
Navíc se objevilo i jméno Taríka Al-Harzího, který je známý jako "emír sebevražedných atentátníků" a má na starosti kontakty s těmi teroristickými organizacemi mimo Irák a Sýrii, které se přihlásily k Islámskému státu. Al-Harzí je ale Tunisan, proto zřejmě nemá šanci stát se šéfem IS.
Zdá se totiž, že ačkoliv Tunisané tvoří velkou část zahraničních bojovníků IS, nejsou prý mezi místním obyvatelstvem příliš oblíbeni.
Šanci má Iráčan, ale...
Devítičlenná rada, která má vybrat zástupce a pozdějšího nástupce Bagdádího, je složena převážně z Iráčanů, což zvyšuje šance Anbarího.
Jak ale poznamenal Michael Weiss, autor knihy "ISIS: Uvnitř armády teroru", je vysoce nepravděpodobné, že by se šéfem IS mohl stát bývalý člen velení irácké armády diktátora Saddáma Husajna, která potírala islamisty.
Něco takového by bylo nepřijatelné pro zahraniční bojovníky ze Západu, jejichž vliv v IS prý roste, stejně jako pro některé z nejradikálnějších válečníků z Iráku. Zvyšuje to šance dalších kandidátů. Jenže Adnaního znevýhodňuje to, že je relativně mladý (je mu necelých třicet), a o Lukmánovi se zase vynořily zprávy, že je příliš ctižádostivý a že se údajně pokusil svrhnout Bagdádího.
Dalším problémem je, že nikdo z kandidátů nemá teologické vzdělání a není přímým potomkem proroka Mohameda. Přitom v sunnitském islámu, který podle svých představ Islámský stát reprezentuje, může být chalífou jen ten muslim, jenž má rodinné vazby na Prorokovu rodinu a je islámským učencem. Nemusí to být ale nepřekonatelná překážka.
Není zdaleka jisté, zda současný vůdce IS je potomkem proroka Mohameda, a navíc podle některých zpráv už v případě Afrího začal IS ve svých zprávách "vylepšovat" jeho životopis tak, aby prokázal jeho vazby právě na proroka Mohameda. A to přesto, že Afrí sám nebyl ani rodilý Arab.
Každopádně, ať už zvítězí kdokoliv z kandidátů na příštího výkonného šéfa IS, bude muset více dbát na mínění bojovníků, kteří přišli k IS ze Západu, a postupovat "tvrdě" proti Evropě. Podle britského listu The Guardian skupina už nyní plánuje "útoky proti Evropě" jako pomstu za Bagdádího zranění.