Kurdské bojovnice. Po boku mužů válčí proti Islámskému státu

Kurdské bojovnice. Po boku mužů válčí proti Islámskému státu
Mají dokonce svoji vlastní brigádu pod názvem Ženské ochranné jednotky. Ta vznikla v roce 2012 pod záštitou kurských ozbrojených Lidových ochranných sborů.
Jejich kořeny sahají ke kurdskému odbojovému hnutí, které mělo ochránit Kurdy před útoky IS, Fronty al-Nusra i syrské armády. V ženské brigádě jsou bojovnice v rozmezí 18 až 40 let.
Tyto ženy rozvrací tradiční předsudky o genderovém předurčení. "Potřebujeme bojovat. Potřebujeme chránit naše ženy a děti, protože nikdo jiný nás bránit nebude," cituje 27letou bojovnici agentura Reuters.
"Některé (z těchto žen, pozn. red.) patří k nejurputnějším a nejvíce efektivním bojovníkům. Řada z nich jsou vdovy a mají na bitevním poli díky své osobní ztrátě silnou motivaci," uvedl například David L. Phillips z Kolumbijské univerzity.
Foto: Reuters
Kateřina Vítková Reuters Kateřina Vítková, Reuters
10. 5. 2015 18:14
Ženy mají dokonce svoji vlastní brigádu - Ženské ochranné jednotky. Ta vznikla v roce 2012 pod záštitou kurských ozbrojených Lidových ochranných sborů.

Damašek - Ve válce proti Islámskému státu (IS) se po bok mužů zařadily i tisíce žen, kurdských bojovnic.

Řada z nich patří k jejich nejobávanějším vojákům. Účastnily se bojů o syrské město Kobani, pomáhaly tisícům Jezídů, které radikální islamisté zahnali do kouta.

Podívejte se na snímky z výcviku a života kurdských žen, které dokonce mají i vlastní brigádu, tzv. Ženské ochranné jednotky. Má přes 7000 bojovnic.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy