"Tyto střely jsou vyrobeny na území Íránu a je těžké je zachytit a sestřelit," uvedl generálmajor Salámí, z jehož projevu citovala agentura AP. Salámí řekl, že technologie, které Írán využívá ve svém balistickém programu, změnily poměr sil na Blízkém východě.
Washington viní Teherán z útoku na dvojici tankerů blízko strategického Hormuzského průlivu, po němž minulý týden skokově vzrostly světové ceny ropy. Írán obvinění odmítá a označuje ho za součást americké kampaně proti své zemi.
Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan v pondělí oznámil, že Spojené státy v reakci na růst napětí mezi USA a Iránem vyšlou na Blízký východ dalších 1000 vojáků. Úkolem posil podle něj bude chránit americký personál a zájmy Spojených států v této oblasti.
Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington odstupuje od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Trump následně uvalil na islámskou republiku nové sankce.
Trumpovi na jaderné smlouvě s Íránem například vadilo, že se nevztahuje na íránský balistický program. Spojené státy jako varování Íránu v květnu poslaly do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.
Írán v pondělí oznámil, že 27. června jeho zásoby nízko obohaceného uranu přesáhnou limit stanovený dohodou z roku 2015. Dohodu vypovídá také v otázce dodržování množství zásob těžké vody. Teherán ale zároveň uvedl, že evropské země stále mají čas na to, aby ochránily Írán před americkými sankcemi.