Dillí - Indický nejvyšší soud zakázal turistiku ve stanovených zónách více než 40 tygřích rezervací pod správou centrální vlády. Šesti státům, které nedodržovaly předchozí směrnice, navíc uložil pokuty.
Ve volné přírodě subkontinentu žije podle posledního sčítání z loňského roku kolem 1700 tygrů. Ještě před 100 lety přitom v indické divočině podle BBC žilo na 100 tisíc těchto kočkovitých šelem.
Organizace na ochranu přírody verdikt soudu uvítaly. Rozhodnutí vychází vstříc příslušné petici, která žádala vytlačení komerčních turistických aktivit z oblastí nejčastějšího výskytu tygrů v rezervacích. V zónách stanovených soudem žije většina indických tygrů.
Tygrům se daří také v pražské zoo:
I když je rozhodnutí soudu označováno za významné, není jasné, jaký dopad bude mít na turismus. Ten se soustřeďuje do takzvaných nárazníkových zón, což jsou až deset kilometrů široká pásma kolem vymezených zón.
Soudní verdikt je jedním z řady kroků, které indické orgány v poslední době podnikly na ochranu tygrů. V únoru byla ve státě Rádžasthán přestěhována celá vesnice, jež musela zvířatům ustoupit.
Opatření zjevně zabírají. Podle úřadů počet tygrů v Indii opět roste. Nadále je ale ohrožují lidé žijící uvnitř nebo na okraji rezervací.