Hvězdný republikán padl už v primárkách, prohrál s Tea Party

Michal Žák Michal Žák
11. 6. 2014 12:33
Eric Cantor byl považován za nástupce předsedy Sněmovny reprezentantů, prohrál ale už ve vnitrostranickém klání, a to s vyzyvatelem z konzervativní Tea Party.
Vůdce republikánské většiny ve Sněmovně republikánů Eric Cantor.
Vůdce republikánské většiny ve Sněmovně republikánů Eric Cantor. | Foto: Reuters

Washington - Republikánskou stranu čekají před listopadovými volbami zajímavé časy.

Naznačuje to alespoň výsledek primárek z Virginie, kde Eric Cantor, druhý nejmocnější republikán ve Sněmovně reprezentantů, utrpěl zdrcující porážku.

Zázrak od Boha

Jednapadesátiletého politika totiž ve vnitrostranickém klání porazil málo známý Dave Brat, o dva roky mladší aktivista konzervativního hnutí Tea Party.

Dave Brat uspěl. Vítězství v primárkách šokovalo i jeho stoupence.
Dave Brat uspěl. Vítězství v primárkách šokovalo i jeho stoupence. | Foto: Aktuálně.cz

"Je to zázrak od Boha," nechal se slyšet Brat po oznámení výsledků. Zvítězil totiž výrazně - poměrem 56 ku 44 %, což reálně znamená rozdíl zhruba 7000 hlasů.

"Američané chtějí, aby se pozornost věnovala vážným tématům. (...) Potřebujeme se k nim vrátit od toho levného politického řečnění o pravici a levici."

Kdo po Boehnerovi?
Autor fotografie: Reuters

Kdo po Boehnerovi?

Republikánská strana se podle amerických komentátorů po úterních primárkách ve Virginii otřásá. Najednou je totiž nejasné, kdo republikány ve Sněmovně reprezentantů povede.

Ačkoliv to on sám neřekl, podle několik měsíců trvajících spekulací ale chtěl dosavadní předseda John Boehner oznámit svůj odchod z funkce den po listopadových volbách.

Otázkou rovněž je, nakolik vítězství Davea Brata ovlivní směřování samotné strany. Podle analytiků totiž "vlije do žil Tea Party novou krev". A umírněnější republikáni se budou muset zaměřit více na témata, jakými jsou federální finance či přistěhovalectví.

Cantora přitom lze - s trochou nadsázky - označit za "korunního prince" republikánů. Politik, jenž se na washingtonském Capitol Hillu pohybuje od roku 2000, byl totiž považován za potenciálního nástupce šéfa Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera.

Miliony nestačily

Jeho vlivu ostatně odpovídaly i prostředky na kampaň.

"Miláček sponzorů z Wall Street", jak býval označován, v ní utratil 5,5 milionu dolarů, zatímco profesor ekonomie z Randolph-Macon College si musel vystačit se zhruba 200 000 dolary.

Cantor si byl podle The Washington Post tak jistý svým vítězstvím, že úterní ráno strávil s lobbisty v kavárně Starbucks.

O to tvrdší byl pád. Podle historiků je to dokonce vůbec poprvé, co "sněmovní matador Cantorova formátu" prohrál v primárkách.

V šoku proto nezůstali jen jeho stoupenci, ale i ti, kteří pracovali na jeho porážce. Ani jedna strana nechápe, co se vlastně stalo.

"Poselství od členské základny nemůže být jasnější: vaše funkce, vaše moc jsou málo důležité. Pokud se vzdálíte řadovým přívržencům, vaše křeslo je ohroženo," citovala ČTK Matta Kibbeho, šéfa jedné z organizací Tea Party, Freedomworks.

Foto: Wikimedia Commons/Architect of the Capitol

"Tohle by mělo poslat jasný vzkaz establishmentu, že může mít klidně všechny miliony, které do něj dokáže obchodní komora napumpovat," přitakává mu konzervativní aktivista L. Brent Bozell. "Obdivujeme, jak to Dave Brat dokázal rozjet."

Zapomněl na voliče?

Podle některých republikánů je vysvětlení prohry nasnadě - Cantor více času strávil politickými půtkami ve Washingtonu namísto toho, aby se věnoval voličům ve svém 7. okrsku.

"Politika ve Virginii se měnila, ale on to neviděl," míní jeden z republikánů Andrew Xifos. "Brat byl vždycky na dohled."

Devětačtyřicetiletý profesor útočil na svého rivala skrze přistěhovaleckou politiku či Cantorovu podporu pro zvýšení dluhového stropu. Kongresman se snažil oponenta zničit prostřednictvím televizní kampaně, ale neúspěšně.

V boji o křeslo ve Washingtonu se utká se svým kolegou z univerzity - demokratem Jackem Trammellem.

 

Právě se děje

Další zprávy