reklama
 
 

Živě: Největší město Floridy bojuje s velkou vodou. Bez elektřiny je 7,2 milionu domácností

Aktualizováno 11. 9. 2017 22:41
reklama
Mimořádně silný hurikán Irma, který zanechal ničivou stopu v Karibiku, dorazil po Kubě k jihovýchodnímu pobřeží USA. Jeho intenzita během pondělí slábla, až se proměnil v tropickou bouři. Předtím ale Irma stačila napáchat rozsáhlé materiální škody také na Floridě, zejména v její jihozápadní části. Tropická bouře nyní směřuje na sever ke státu Georgia a dále do Alabamy a Tennessee.

Živě: Největší město Floridy bojuje s velkou vodou. Bez elektřiny je 7,2 milionu domácností

reklama
22:40

Sbírku na pomoc obětem hurikánu Irma vyhlásil Český červený kříž. Lidé mohou přispět na bankovní účet číslo 333999/2700 pod variabilním symbolem 1702. Pomoc v terénu podle tiskové zprávy organizace již poskytují desítky tisíc příslušníků národních společností Červeného kříže, jejich federace na ni uvolnila 430 milionů Kč.

Nejvíce je podle Červeného kříže pomoc potřeba na ostrovech Antigua a Barbuda, Svatý Kryštof a Nevis, v Dominikánské republice a na Haiti.

22:39

Desítky českých klientů má v Karibiku CK Fischer. "Všichni naši klienti na Kubě jsou naštěstí v pořádku a zůstávají ubytováni na hotelích. Mobilní síť funguje, takže jsme v neustálém spojení s našimi delegáty. V hotelích normálně teče voda a díky generátorům funguje i elektřina," řekl mluvčí Jan Bezděk. Dodal, že letiště ve Varaderu i v Havaně jsou nyní uzavřena a letecké společnosti řeší možnosti přeložení letů. Další velké cestovní kanceláře Exim tours a Čedok v oblasti klienty nemají.

22:38
USA

Podle informací z českých zastupitelských úřadů v USA a na Kubě se nikdo z českých občanů nedostal do akutní krizové situace. Ministerstvo zahraničí nadále důrazně nedoporučuje cesty do ohrožených oblastí.

20:56
Mexiko

Hurikán Katia, který vznikl v Mexickém zálivu, rovněž minulý týden vzbuzoval obavy, o to větší, že mířil k území zdevastovanému ničivým zemětřesením. Poté, co dorazil na pevninu, ale prudce zeslábl a v sobotu už byla Katia jen tropickou depresí, jejíž střed se pohyboval kolem tří kilometry za hodinu a kterou provázel vítr o rychlosti kolem 55 kilometrů za hodinu.

20:55
Hurikán

Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se Jose dnes kolem 17:00 SELČ nacházel asi 500 kilometrů severovýchodně od východokaribských ostrovů Turks a Caicos. Směřuje dál na sever rychlostí devíti kilometrů za hodinu. Provází ho stále silný vítr o rychlosti 165 kilometrů v hodině.

20:54
Mexiko

Na rozdíl od Irmy zbylé dva hurikány v oblasti již nepředstavují nebezpečí. Hurikán Jose se bezpečně vzdaluje od karibských ostrovů do hloubi Atlantiku a hurikán Katia, který o víkendu postihl Mexiko, postupně výrazně zeslábl až na tropickou depresi, tedy ještě slabší jev, než je bouře.

19:46
USA

Na obnově dodávek proudu pracuje v terénu skoro 20 000 pracovníků společnosti. Lidé si ovšem budou muset počkat několik dnů, než se elektřiny dočkají; v případě větších škod může jít i o týdny.

19:44
USA

Generální ředitel elektrárenské společnosti Florida Power & Light Eric Silagy řekl, že Irma způsobila největší škody v historii společnosti. Výpadky postihly všech 35 okresů, kde firma zajišťuje elektřinu.

19:43
USA

Téměř 7,2 milionu domácností a podniků je v několika amerických státech bez elektrického proudu. Převážná většina postižených je na Floridě, uvedla agentura AP. V tomto státě je bez elektřiny více než 6,5 milionu odběratelů. 

18:16
USA

SHRNUTÍ: Zatímco na jihu Floridy lidé začínají vycházet z úkrytů a zjišťují škody, sever se stále potýká se záplavami. Několik stovek lidí, kteří dosud neodjeli, muselo dnes nad ránem opustit své domovy v okresu Orange poblíž města Orlando, kterým přešel střed bouře.

Podle úředních informací si Irma minulý týden na Kubě vyžádala smrt nejméně deset lidí. Celkový počet obětí hurikánu v Karibiku tím stoupl na 38. Řada ostrovů byla živlem z velké části zničena a evropské země se snaží přispět k jejich obnově. Evropská unie oznámila uvolnění dvou milionů eur (54 milionů korun). Odhady hovoří o tom, že celkové škody v Karibiku dosáhnou mnoha miliard dolarů.

18:15
USA

Irma dál slábne. Dnes v 11:00 místního času (17:00 SELČ) se střed ničivé vzdušné masy nacházel prakticky na floridské hranici s Georgií a pohybovat se rychlostí 27 kilometrů v hodině na severozápad. Rychlost větru dosahovala 105 kilometrů v hodině.

18:14
USA

Guvernér Floridy Rick Scott vyzval obyvatele, aby se zatím nevraceli domů. Některá města informují o případech rabování a úřady slibují, že proti němu nemilosrdně zasáhnou.

18:12

České ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že mezi oběťmi hurikánu nejsou žádní Češi a nikdo z českých občanů se ani nedostal do akutní krizové situace. Na Floridě jsou podle informací ministerstva až tisíce Čechů, kromě početné krajanské komunity také turisté.

17:44
 

Johana Soudiagomová ze Svatého Martina místní televizi Guadeloupe 1 řekla, že hlavně běloši byli vybráni k evakuaci lodí, která připlula z jiného francouzského ostrova v Malých Antilách, La Désirade. Reprezentativní rada černošských sdružení CRAN žádá, aby francouzský parlament zahájil vyšetřování událostí kolem hurikánu Irma.

17:12
Hurikán

Část černošské a míšenecké populace z francouzské části ostrova Svatý Martin, který minulý týden zasáhl hurikán Irma, vyjadřuje hněv nad tím, že bílí turisté dostali přednost při evakuaci z této karibské lokality. Upozornila na to agentura AP. Rozhořčení nad diskriminaci, ať už skutečnou či zdánlivou, podle ní odhaluje rasové napětí, které dlouhodobě sužuje někdejší odlehlé francouzské kolonie, zejména v Karibiku.

17:08

Na cestě z Miami do Naples je vidět zkáza, kterou za sebou hurikán zanechal.

16:56
USA

Ve čtvrti Brickell v Miami vyvrátil silný vítr řadu stromů, zkomplikoval tak dopravu.

16:45
Hurikán

Některé z karibských ostrovů - jež minulý týden čelily hurikánu Irma - jsou pod správou evropských zemí. Ty byly zpočátku terčem kritiky za údajně pomalou reakci. Francie a Nizozemsko vyslaly do oblasti stovky vojáků, kteří dostali za úkol pomoci se záchrannými pracemi a zabránit rabování. Na snímku je vidět, jak nizozemský dopravní letoun C-130 Hercules evakuuje část obětí hurikánu z ostrova Svatý Martin, jehož část patří pod nizozemskou správu.

Nizozemské letadlo evakuuje oběti hurikánu Irma z ostrava Sv. Martin
16:29
Hurikán

Evropská unie v pondělí oznámila, že uvolnila dva miliony eur (54 milionů korun) jako okamžitou pomoc. Tyto peníze mají pomoci se základními věcmi, jako je obnova dodávek vody, zdravotnická pomoc, řešení krizové situace s odpady a podobně. 

16:12
USA

Řádění Irmy na floridském poloostrově pokračuje. Bez elektřiny už je na Floridě 6,2 milionu domů a firem. Ve státě Georgia, kam již také dorazily přívalové deště a silný vítr, je podle CNN bez proudu skoro 166 tisíc domů.

autor: Zahraničí | 8. 9. 2017 10:43

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy