Lidé nepanikaří, ale kupují si zásoby, líčí Češka z Karibiku, kterým se řítí ničivý hurikán Irma

Ostrovy v Karibském moři zasáhl plnou silou ničivý hurikán Irma. Podle meteorologů je to jedna z nejhorších doposud známých bouří v celé historii regionu. Na ostrově Barbuda je zničeno nebo vážně poškozeno 90 procent domů, na ostrově Svatý Martin si hurikán vyžádal čtyři mrtvé a pět desítek zraněných. Irma se mezitím přesunula k Dominikánské republice. "Lidé se připravují, že budou několik dní zavření doma," popsala Aktuálně.cz přímo z místa Češka Barbora Báštěcká. Americká Florida očekává drtivý úder hurikánu o víkendu.
Zkáza na ostrově Barbuda. Hurikán Irma zaplavil ulice a ničil domy | Video: Associated Press

Miami - Hurikán Irma devastuje ostrovy v Karibském moři a o víkendu zasáhne pobřeží Floridy.

Lodě v Karibiku před hurikánem.
Lodě v Karibiku před hurikánem. | Foto: Reuters

Meteorologové označují Irmu za hurikán století, možná nejsilnější ve známé historii. Odhadují ale, že nad Floridou by mohla jeho síla zeslábnout z pátého nejvyššího stupně na čtvrtý.

Hurikán se nyní pohybuje kolem severního pobřeží Dominikánské republiky, kde způsobil záplavy.

"Supermarkety byly včera plné lidí, kteří si nakupovali zásoby," popsala Aktuálně.cz Barbora Báštěcká. "Polovina věcí byla ve slevě a kolem poledne už docházely základní potraviny."

Podle ní na ostrově, který zasáhne okraj hurikánu, probíhají přípravy v klidu a bez paniky. "Místní se nezdají být vyděšení. Jen se připravují na to, že budou několik dní zavření doma, protože bude hodně pršet."

Přesto, že je hlavní město v červené zóně, přesunuly tam úřady většinu turistů. "Jsou zde stabilnější budovy a hrozí tu vlastně jen záplavy," vysvětluje Báštěcká.

"Ulice začínají být zatopené. Venku nejsou lidé, všichni čekají doma, co se bude dít," dodává.

Hurikán Irma ve městě Punta Cana v Dominikánské republice.
Hurikán Irma ve městě Punta Cana v Dominikánské republice. | Foto: Taro

Svůj příchod Irma ohlašovala během několika posledních dní, kdy bylo rozbouřené moře a foukal silný vítr.

V oblasti Bavaro-Punta Cana bylo evakuováno asi 500 turistů. Na poloostrově Samaná zničil sesuv půdy několik domů a více než 2500 lidí muselo být evakuováno. Letiště v Punta Cana bylo několik hodin uzavřeno, nyní už je provoz obnoven.

Sílu Irma naplno ukázala na ostrově Barbuda. Poničila na devadesát procent všech staveb. "Z padesáti procent obyvatel jsou bezdomovci," řekl premiér státu Antigua a Barbuda Gaston Browne.

Obrovské škody hlásí ostrov Svatý Martin, rozdělený na francouzskou a nizozemskou část. Hurikán si tam vyžádal čtyři mrtvé a pět desítek zraněných. Podle agentury AFP to oznámil francouzský premiér Édouard Philippe.

Premiér upozornil, že zatím byla nalezena těla čtyř obětí. Dva ze zraněných jsou ve vážném stavu, jeden z nic je hospitalizován na jednotce intenzivní péče.Francouzská vláda podle francouzské ministryně pro zámoří Annick Girardinové vypracovala záchranný plán. Jeho realizaci ale brání skutečnost, že do nejhůře zasažených oblastí se nelze dostat.

Na mnoha ostrovech není rozsah tragédie ještě znám, protože nefunguje elektřina ani telefonické spojení. "Následky bouře budou strašné a kruté," prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron na zasedání krizového štábu v budově ministerstva vnitra v Paříži.

Americké Národní centrum pro výzkum hurikánů označilo Irmu za "potenciálně katastrofální".

Bouře už se přehnala nad Portorikem. Přestože epicentrum hurikánu souostroví minulo, obyvatelé hovoří o naprosto bezprecedentní události. Podle místního guvernéra si vyžádala tři oběti, přes milion lidí je tam stále bez elektřiny. Jednou z obětí je devětasedmdesátiletá žena, která se pohybovala na invalidním vozíku. Jednu ženu zabil elektrický proud a muž podlehl zraněním při dopravní nehodě způsobené bouří.

Ostrovy v Karibiku zasáhl plnou silou hurikán Irma, teď míří na USA | Video: Reuters

"Je to strašné. Je to jako něco, co není z tohoto světa," cituje deník New York Times Josého Pereze z ostrova Culebra na Portoriku.

Zpustošen je také ostrov Necker, který je součástí Britských Panenských ostrovů. Žije tam podnikatel a zakladatel společnosti Virgin Richard Branson. Během hurikánu byl s rodinou schovaný ve vinném sklepě.

Očekává se, že Irma ještě ve čtvrtek přinese bouři a lijáky také ne sever Haiti, které sousedí s Dominikánskou republikou. V noci na pátek by měl okraj hurikánu Irma zasáhnout i Kubu, která na severovýchodě také vyhlásila stav pohotovosti.

Na Bahamách, kam se hurikán přiblíží v pátek, už podle agentury AP uzavírají letiště a na jihu Bahamských ostrovů pokračují evakuace. K jižnímu cípu amerického státu Florida by měla Irma podle odhadů amerického Národního centra pro hurikány (NHC) dorazit v neděli dopoledne místního času.

Na příchod hurikánu Irma se chystají i státy na jihovýchodě USA. Vedle desetitisíců obyvatel Floridy opustí své domovy rovněž lidé v pobřežních oblastech státu Georgia, jehož guvernér vyhlásil povinnou evakuaci některých regionů. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl od pátku uzavřít Kennedyho vesmírné středisko na Floridě.

Starosta amerického města Miami na Floridě Carlos Gimenez nařídil evakuaci zhruba sto tisíc lidí z míst, kam v sobotu hurikán udeří s plnou silou. Turisté opouštějí resorty a hotely v jihozápadním cípu Floridy po dvou dálnicích. "Vyzývám všechny, aby odjeli raději dříve než později. Mohou zůstat stát v kolonách nebo strávit bouři v autě, což není nejlepší místo," uvedl. Podle listu Miami Herald se evakuace týká zatím asi sto tisíc obyvatel města.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek řekl, že je přesvědčen, že USA jsou na příchod hurikánu dobře připraveny. "Florida je tak dobře připravená, jak jen lze. "Uvidíme, co se stane. Jistě jsme zasaženi velkým množstvím hurikánů," řekl.

Od pátku jsou zrušeny veškeré lety do Miami z Jižní Ameriky a Evropy. Letecké společnosti se pokoušejí zajistit odlet všem, kteří ještě před dopadem hurikánu chtějí Floridu opustit.

Za hurikánem Irma postupuje ke karibské oblasti hurikán Jose, který je zatím na prvním stupni hurikánové škály a na sever Malých Antil by měl dorazit v sobotu. Podle NHC by se měl v neděli u Portorika vychýlit více na sever než Irma. V Atlantiku je nyní ještě třetí hurikán, nazvaný Katia, který má zatím intenzitu jedna a blíží se k východnímu pobřeží Mexika.

Kamera z Mezinárodní kosmická stanice zachytila dramatický pohled na hurikán Irma, jak se sune přes Atlantický oceán. | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy