Merkelová: V protisměru a na plný plyn

Red Zah, Reuters
30. 11. 2005 0:01
Berlín - Už osm dní vládne Německu jako kancléřka Angela Merkelová. Až dnes však předstupuje před poslance Spolkového sněmu, aby jim oficiálně představila program své vlády.

Začíná tak pro ni úkol, který deník Bild přirovnal k jízdě na dálnici plnou rychlostí, zato však v protisměru.

Program velké koalice, kterou šéfka křesťanských demokratů sestavila s odvěkými rivaly ze sociální demokracie, je kritizován ze všech stran. Ekonomové jsou přesvědčeni, že nová vláda není dost odvážná, pokud jde o hospodářské reformy. Ty, na nichž se byla schopna shodnout, však vystačí na to, aby první kancléřka v historii země nebyla mezi Němci populární.

Analýzu programu německé vlády NAJDETE ZDE.

Schopnost Merkelové prodat veřejnosti zvýšení daní, úspory v sociálních dávkách a klesající důchody tak bude rozhodující pro to, zda má nová vláda vůbec nějakou šanci na úspěch.

Pravý opak Schrödera

Merkelová se přitom tohoto úkolu ujímá se zjevným hendikepem. Zatímco její předchůdce Gerhard Schröder miloval pozornost médií a byl mistrem v ovládání davů, ona je jeho pravým opakem. "Na rozdíl od Schrödera se zdráhá používat velká slova. Daleko radši než na veřejném prostranství operuje v politickém zákulisí," napsal o ní týdeník Spiegel.

Zpravodajství o nástupu Merkelové do úřadu ČTĚTE ZDE.

Nová kancléřka si je vědoma toho, že se musí změnit. "Pokud máte dobrý program, ale nedokážete ho dobře prodat, nemůžete uspět," přiznala v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Zdrženlivost a ostýchavost Merkelové, které jsou připisovány její výchově v komunistické NDR a původní profesi vědkyně, vedly k tomu, že byla celých patnáct let, co se pohybuje v politice, podceňována. To jí může pomoci i nyní, kdy se ocitla na samém vrcholu moci.

Stručný životopis Angely Merkelové si přečtěte ZDE.

Jak razantně a sebevědomě dnes před poslanci vystoupí, naznačí, zda i tentokrát se budou její političtí konkurenti mýlit.

 

Právě se děje

Další zprávy