Oznámil to zástupce ruského ministerstva pro mimořádné události Viktor Bělcov.
Stroj se za velmi špatného počasí zřítil dnes ráno do Černého moře krátce před přistáním v Adleru u Soči. Podle arménských činitelů bylo zřejmě příčinou havárie bouřlivé počasí a nic nenasvědčuje tomu, že šlo o teroristický čin.
"V tuto chvíli nemáme absolutně žádný důkaz, který by nasvědčoval tomu, že na palubě letadla došlo k teroristickému činu," řekl agentuře Interfax zástupce generálního prokurátora Nikolaj Šepel.
Záchranáři zatím vylovili z mořské vody asi 25 těl a na dně moře v hloubce 400 metrů objevili také vrak havarovaného stroje. Letadlo se zřítilo asi pět kilometrů od pobřeží.
Airbus A-320, který patří arménským aeroliniím Armavia, zmizel z obrazovky radaru několik minut po půlnoci, když po zhruba hodinovém letu směřoval z arménské metropole Jerevanu do Adleru na přistání.
Agentura Interfax s odvoláním na ruskou agenturu vzdušné kontroly uvedla, že posádka stroje nehlásila žádný nouzový stav. Nikdo v oblasti katastrofy neslyšel žádný výbuch a neviděl ani záblesky.
Otočka před přistáním
Zástupce Armavie Andrej Agadžanov řekl, že posádka komunikovala s kontrolní věží v Soči, když letadlo letělo nad gruzínským hlavním městem Tbilisi. Pozemní kontrola potvrdila, že byly velmi špatné povětrnostní podmínky a špatná viditelnost.
Podle agentury Reuters letadlo nejprve kvůli hustému dešti nedostalo povolení k přistání. Až poté dispečeři letiště změnili stanovisko a napodruhé přistávací manévr povolili. Letadlo proto muselo udělat otočku a krátce nato zmizelo z radaru a potom se zřítilo.
Jeho posádka byla podle Agadžanova velmi zkušená a letadlo ve velmi dobrém technickém stavu.
Armavia je největším leteckým dopravcem v Arménii, vlastnila tři stroje Airbus 320, tedy typ, který se nad ránem zřítil do Černého moře.
Společnost zorganizovala zvláštní let, kterým dopravila příbuzné obětí k místu havárie. Šokovaní blízcí čekali na letišti v Adleru poklidně na zprávy od záchranářů.
Počasí komplikuje záchranářské práce
Bouřlivé moře, hustý déšť a špatná viditelnost brání záchranářům v práci, uvádějí ruské tiskové agentury. Z moře byly zatím vyloveny prázdné záchranné vesty, které si cestující zřejmě nestačili navléci, zavazadla a trosky letadla. Na moři se udělala velká olejová skvrna.
Podle seznamu přepravovaných bylo mezi cestujícími 26 Rusů, ostatní byli převážně Arméni. Osm členů tvořila posádka a na palubě bylo také pět dětí, uvádí BBC. Agadžanov řekl, že na palubě letadla byl i náměstek generálního ředitele společnosti Armavia Vjačeslav Jaralov.
Na záchranných pracích se podílí asi deset lodí a desítky odborníků, včetně potápěčů. Do místa katastrofy směřují i záchranáři z Moskvy. Vyslány budou také dva obojživelné letouny Be-200, které mohou přistávat na vodní hladině a pomáhat hledat oběti v moři.