Slovensko chválí ministra za demisi

Tomáš Fránek
27. 1. 2006 16:55
Analýza - Slovenský ministr obrany Juraj Liška odchází. Udělal tak krok velmi neobvyklý pro státy střední a východní Evropy. Uvnitř: ANKETA a AUDIO.

Liška podal demisi poté, co jeho resort přišel o 42 vojáků, kteří zemřeli při pádu vojenského letadla.

Odstoupit přesto, že zatím neskončilo vyšetřování nehody letounu AN 24. Odmítl, že by jeho krok jakkoliv souvisel s politikou a blížícími se volbami. "Jako člověk to tak cítím," řekl dnes krátce po reziganci.

Logický a přiměřený krok?

Jeho krok hodnotí pozitivně jak politici, tak politologové.

"To, že se ministr rozhodl podat demisi, hovoří jednoznačně v jeho prospěch," míní Soňa Szomolányiová z bratislavské Filozofické fakulty.

"Krok ministra byl nečekaný; ministři dosud přeci neodstupovali dobrovolně," upozorňuje přední slovenský politolog Grigorij Mesežnikov. "Vzhledem k charakteru neštěstí to však byl postup logický a přiměřený."

Slovensko, stejně jako Česko a další postkomunistické země, doposud patřilo mezi státy, kde je obvyklé spíše to, že se politici drží svých křesel bez ohledu na okolnosti.

Nebo gesto?

"Zatloukají, vymlouvají se i když už všechny fakta hovoří proti nim. A že by odstupovali kvůli tomu, že se něco stane v jejich resortu - i když na tom třeba přímou vinu nemají - tak to se zatím neděje vůbec," soudí sociolog Ivan Kardoš.

Na Slovensku zatím politici odmítali odstupovat v případě závažných chyb, například ve velkých privatizačních kauzách. "Podobně jako v Česku nechtěl odejít Stanislav Gross - vzpomeňte na jeho aféru s bytem," připomněl Kardoš.

Podle něj bylo na Liškovi patrné, že celou záležitost bere velmi emotivně a osobně.

Foto: Aktuálně.cz

I když se zatím neprokázalo žádné pochybení ministerstva obrany, cítil podle sociologa spoluzodpovědnost: "Otázkou je, zda třeba neví o nehodě něco, co my obyčejní smrtelnici ne, ale spíše to tak nevypadá," uvedl Kardoš.

Podle politologa Zdeňka Zbořila je demise Juraje Lišky významné gesto a přihlášení se k odpovědnosti, i když za nehodu ministr přímo nemohl. "Nevím, jak by to dopadlo u nás. Bylo by hezké, kdyby se čeští ministři také hlásili k odpovědnosti," řekl ČTK.

Jako příklad uvedl problémy s rychlovlaky Pendolino.

Politici zpochybňují načasování

Mezi slovenskými politiky se už objevily hlasy, že Liška - pokud chtěl odstoupit - tak měl učinit hned po zřícení letadla.

Prohlásil to například šéf vládní Strany maďarské koalice Béla Bugár. Sám odstupující ministr vysvětlil načasování odchodu tím, že se chtěl postarat o důstojné rozloučení s vojáky.

Odstupující ministr obrany Slovenska Juraj Liška na čtvrtečním rozloučení s oběťmi leteckého neštěstí.
Odstupující ministr obrany Slovenska Juraj Liška na čtvrtečním rozloučení s oběťmi leteckého neštěstí. | Foto: Aktuálně.cz

Podle odborníků na politickou scénu ale Liškova demise nijak výrazně počínání politiků nezmění.

Politolog Ladislav Cabada je přesvědčen, že z jedné rezignace nelze vyvozovat zlepšování politické kultury národa.

"Česká republika mezi země, kde platí nepřímá zodpovědnost, ještě nepatří. Nevím, jestli mezi ně již patří Slovensko," uvedl.

Podle člena bezpečnostního výboru slovenského parlamentu Ladislava Polky by bylo vhodné, aby odešli také vysocí důstojníci slovenské armády jako je šéf letectva.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy