Hamás zakázal obyvatelům Gazy modlit se venku

Tomáš Rákos
5. 9. 2007 14:35
Odpor proti vládě islamistů sílí
Bití, zatýkání, mučení. Na brutální chování si stěžují příznivci obou znepřátelených palestinských táborů.
Bití, zatýkání, mučení. Na brutální chování si stěžují příznivci obou znepřátelených palestinských táborů. | Foto: Reuters

Chán Júnis/Gaza - Z oken pozorně sledují dění na ulici. Čekají, až na tajnou schůzku přijdou všichni. Musí si povědět, jak dál. Trápí je osud hnutí, ke kterému patří. Nechtějí připustit, aby se Fatáh konkurenčnímu Hamásu podvolil

"Fatáh znovu povstane. Bude silnější, než kdykoliv předtím," řekl agentuře Reuters jeden z mužů. Říkejme mu třeba Ibrahím. Své jméno uvést odmítá, prý nechce znovu zažít mučení.

Z něj se oba politické tábory vzájemně obviňují už bezmála tři měsíce. Tedy poté, co Hamás v krátké občanské válce vojensky ovládl pásmo Gazy. Palestinská vláda prezidenta Mahmúda Abbáse se pak usídlila na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Ibrahím je jedním ze stovky aktivistů, které v posledních týdnech Hamás zatkl. "Fatah je v Gaze prakticky zakázanou organizací," vysvětluje. Ani to mu nezabránilo, aby proti nové vládě veřejně protestoval.

Modlení na veřejnosti odvzonilo, přikázal Hamás. Fatáh totiž shromáždění využíval k masovým demonstracím.
Modlení na veřejnosti odvzonilo, přikázal Hamás. Fatáh totiž shromáždění využíval k masovým demonstracím. | Foto: Reuters

Konec veřejným modlitbám

Největší veřejný protest proti vládě obyvatelé pásma Gazy vyjádřili během uplynulých dvou pátků. svátečního dne, kdy se muslimové scházejí k modlitbám. Fatáh svolal veřejná shromáždění do centra Gazy. Několikatisícový dav pak kamením zasypal sídla islamistů.

Minulý týden pak demonstrace přerostla ve střet s policií Hamásu. 20 lidí bylo zraněno. 60 demonstrantů je stále za mřížemi. Protestující Hamás obvinili z porušování lidských práv a potlačování politické svobody.

"Vlajky jsme museli sundat, nesmíme zpívat nacionalistické písně," vysvětlil Ibrahím agentuře Reuters.

Hamás reagoval úředním zákazem. Modlitby na veřejnosti jsou teď tabu. "Sloužily k rozpoutání chaosu, násilí, demonstracím a terorismu," odůvodnil Hamás své nařízení.

Místní duchovní z Muslimské ligy učenců rozhodnutí podpořili. Vláda Fatáhu odpověděla zatýkáním islamistů na Západním břehu Jordánu.

 

Právě se děje

Další zprávy