Hackeři odhalili "otce" proruských akcí v Česku. Mám hnutí, která hned můžou na barikády, chlubil se

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
13. 3. 2017 18:01
Ukrajinští hackeři publikovali korespondenci běloruského aktivisty Alexandra Usovského. Ten dostal sto tisíc eur na vybudování sítě proruských organizací ve střední Evropě. V Česku Usovskij spolupracoval se stalinisty, v Polsku zase s ultranacionalisty. Podle znalců jsou podobné projekty financovány z peněz byznysu napojeného na stát. Kreml tak může popřít, že by s tím měl cokoli společného.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva/Praha - Před pár týdny znali jméno Alexandra Usovského jen jeho ideoví souputníci z řad stalinistů.

Díky hackerům ale teď víme, že tento běloruský aktivista organizoval v roce 2014 proruské demonstracePolsku, Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Peníze na to měl od ruského oligarchy Konstantina Malofejeva.

Vše vyšlo najevo, když se hackeři ze sdružení Ukrainian Cyber Alliance nabourali do počítače Usovského a na internetu zveřejnili veškerou jeho elektronickou korespondenci. Usovskij poté pravost uniklých zpráv potvrdil.

"Chci vám pomoci uspořádat v Praze shromáždění proti vládě ukrajinských oligarchů s ukrajinským lidem. Potřebujete peníze na vlajky a bannery?" napsal Usovskij českému proruskému aktivistovi a členovi KSČM Ladislavu Kašukovi. Ten chystal demonstraci na Pražském hradě proti "fašistům v Kyjevě".

Usovskij poslal Kašukovi 250 eur (zhruba 6800 korun) a poprosil ho, jestli by nemohl pořídit také vlajky separatistů − tedy tzv. DoněckéLuhanské lidové republice.

Běloruský "politický technolog" Kašukovi tvrdil, že peníze mu posílá ze svého honoráře za knihu o Josifu Stalinovi.

Kdo je Malofejev

Investiční bankéř

Ruský oligarcha Konstantin Malofejev byl původně investiční bankéř, hlavně v telekomunikacích. V roce 2009 ho ruská státní banka VTB obvinila z úvěrového podvodu za 200 milionů dolarů. Ta však nakonec v únoru 2014 žalobu stáhla.

Na Donbas!

Stíhání skončilo době, kdy lidé spojení s Malofejevem vyrazili na Krymský poloostrov a pak na Donbas. Igor Girkin, který obsazením donbaského města Slavjansk rozpoutal válku, pracoval nějakou dobu jako šéf Malofejevovy ochranky. Kyjev také publikoval odposlechy, ve kterých Girkin mluví o Malofejevovi jako o svém sponzorovi.

Převrat v Černé Hoře

V říjnu 2016 černohorská policie pozatýkala několik desítek lidí, které obvinila z přípravy státního převratu. Organizátory měli být Srbové, kteří bojovali na Donbasu, a dva ruští občané. Na ty byl vyhlášen mezinárodní zatykač. V tisku se spekulovalo, že za pokusem byl právě Malofejev. Alexandr Usovskij v korespondenci hovoří o Malofejevově podílu jako o hotové věci.

Z elektronické korespondence ale vyplývá, že tou dobou dostal 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) na vybudování sítě organizací v zemích středoevropské visegrádské čtyřky.

Odkaz na knihu o Stalinovi mohl Ladislavu Kašukovi imponovat. Ten se totiž v konverzaci označil za tradicionalistického komunistu. Mezi své vzory počítá Stalina, Vladimira Iljiče Lenina, Vjačeslava Molotova, Fidela CastraKlementa Gottwalda.

Usovskij ještě Kašukovi poslal 500 eur na koupi kamery značky Canon, aby čeští aktivisté mohli pořizovat videa. Ta Usovskij potřeboval pro výkazy sponzorovi − oligarchovi Malofejevovi.

Usovskij rovněž přesvědčoval českého komunistu, že musí koupit dětské oblečení, polít ho krví a 1. září 2014 je poslat do Kyjeva ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi.

Současně nějaká žena měla na kameru nahrát emotivní vystoupení, že jde o oblečení mrtvých dětí na Donbasu, jejichž krev je na Porošenkových rukou. Nabídl Kašukovi, že mu na to pošle 400 eur a zajistí štáb ruské státní televize. Z toho nakonec sešlo.

Jedna demonstrace za 2500 eur

V rozpočtu, který aktivista Usovskij poslal na podzim 2014 do Moskvy, tvrdí, že za demonstraci v maďarské Budapešti spolu s tamní ultranacionalistickou stranou Jobbik zaplatil 2500 eur.

Za dvě slovenské demonstrace v Košicích a Banské Bystrici naúčtoval Moskvě šest tisíc eur.

Ale rozpočet na Polsko byl více než dvojnásobný. Nejužší styky tu udržoval Usovskij s lidmi z krajně nacionalistické organizace Obóz Wielkiej Polski.

Ta zorganizovala demonstrace proti ukrajinským nacionalistům a její členové například poničili památník vojáků Ukrajinské povstalecké armády (UPA) ve východním Polsku.

Usovskij také vymyslel zákon, podle něhož by každý Ukrajinec, který chce pracovní povolení v Polsku, musel podepsat prohlášení, že UPA byla zločineckou organizací. Do Moskvy vzkazoval, že pro návrh získal podporu i některých poslanců vládnoucí strany Právo a spravedlnost, kterou vede Jaroslaw Kaczynski.

Poslanci strany ovšem popírají, že by o Usovském kdy slyšeli.

Nepříjemné překvapení

Bělorus od srpna do konce října stačil utratit všech 100 tisíc eur. Když ale přijel do Moskvy s ještě grandióznějšími plány, včetně zvolení deseti proruských poslanců polského Sejmu za "pouhých" 285 tisíc eur, čekalo ho nepříjemné překvapení.

"Nechápu, co se stalo. Nejdřív mě poplácávali po ramenou, a teď - počkejte na chodbě, vaše otázka je odložena. A já přitom mám v Polsku, Česku a na Slovensku proruské hnutí, které šlape jako hodinky a zítra může jít na barikády. Akorát nemám rozpočet!" stěžuje si Usovskij v korespondenci s jedním kolegou.

Experti tvrdí, že to bylo spojené s tím, že koncem léta 2014 dostal na starost otázky spjaté s Donbasem a Ukrajinou Vladislav Surkov - šedá eminence Kremlu. Ten postupně odstranil většinu polních velitelů na Donbasu a odstřihl také další lidi spojené s oligarchou Konstantinem Malofejevem. Tedy i Usovského.

Malofejev se následně soustředil na situaci v Černé Hoře. Tam ale Usovskij neměl kontakty. Snažil se je získat i přes českého komunistu Ladislava Kašuku.

Kreml soudí podle výsledku

"Okolo každé organizace, která se zabývá vnější politikou, se pohybují takoví lidé. Peníze dostávají od byznysu, který je tak či onak spojen se státem a chce vylepšit svou pozici v očích Kremlu," vysvětluje ruský politolog Ivan Preobraženskij.

Podle něj Kreml sice o takových projektech ví, ale nechává je probíhat a pak soudí podle výsledku. Pro Moskvu je to tak výhodnější, protože vždy může svou účast popřít.

Úryvek z komunikace mezi běloruským aktivistou Alexandrem Usovským a členem české KSČM Ladislavem Kašukou.
Úryvek z komunikace mezi běloruským aktivistou Alexandrem Usovským a členem české KSČM Ladislavem Kašukou. | Foto: Reprofoto zveřejněných dokumentů
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy