Rusko si vychovává vlastence. Dozvědí se, jaké jsou mýty o SSSR a jak chtějí USA vytvořit chaos

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
16. 2. 2017 14:20
Před rokem obnovená organizace Znanije utratila 35 milionů rublů na tvorbu přednášek, které mají podporovat vlastenectví. Pojednávají například o tom, jak se Američané snaží pokořit Rusko. Zatímco v dobách Sovětského svazu se tento "vuml" soustřeďoval na přednášky pro pracující, dnes je cílovou skupinou mládež. Vlastenectví je v Rusku na vzestupu. Podle sociologů nejvíce Rusů za posledních deset let cítí hrdost na svou zemi.
Foto: Reuters

Moskva - Před více než rokem ruský prezident Vladimir Putin obnovil společnost Znanije (česky Poznání). Podle ní fungovala ještě v Československu večerní univerzita marxismu-leninismu (VUML).

Dnes má ale Znanije vychovávat k vlastenectví, byť první výsledky nejsou úplně přesvědčivé.

Konspirační náplň přednášek

"V řízení Ruska vytvoříme chaos. Budeme nenápadně podporovat aroganci úředníků, korupčníky a bezprincipnost." To je citát z tzv. Dullesova plánu, zfalšovaného dokumentu, který koluje mezi ruskými konspirology od počátku 90. let. Má dokazovat americké plány na pokoření Ruska.

Zatímco historikové dávno prokázali, že jde o falzum, pro Viktora Maťjašova z mládežnické organizace Štít a meč jde o ryzí pravdu. "Doktrínu" hojně cituje na přednášce, za kterou dostal od společnosti Znanije grant v hodnotě 350 tisíc rublů (cca 160 tisíc korun).

Maťjašov je jedním ze 141 lektorů, kteří v loňském roce za vypracování přednášek dostali celkem 35 milionů rublů (zhruba 15,5 milionu korun). Téměř třetina vybraných témat se věnuje historii.

Mezi lektory je třeba Vardan Bagdasarjan, který za 300 tisíc rublů vypracoval přednášku o antisovětských mýtech. "Především bojuji s negativizací Sovětského svazu a mýty o agresivní zahraniční politice SSSR, jeho kulturní zaostalosti a totalitárnosti," řekl Bagdasarjan serveru Republic.

Jsou zde ale i současnější témata. Politoložka Natalija Gromskaja za 400 tisíc rublů vytvořila lekce o současné mládežnické politice v eurasijském prostoru, ve kterých vysvětluje, jak odvrátit hrozbu barevných revolucí.

Nová Znanije cílí na mládež

Sama společnost Znanije byla založena v roce 1947 a rychle rostla. V letech největšího rozpuku pořádala ročně 25 milionů přednášek, vydávala deník a dva časopisy.

Po rozpadu Sovětského svazu ale jen živořila.

V prosinci 2015 Vladimir Putin obnovil její činnost, už to ale byla jiná organizace. Zatímco sovětské Znanije šířilo ideologii hlavně na pracoviště, jeho následovníci se soustřeďují na mládež. I proto je ve vedení organizace celá řada rektorů vysokých škol.

Obnovení činnosti společnosti Znanije odpovídá trendu výchovy k vlastenectví.

Existuje stejnojmenný federální program, který má na roky 2016−2020 rozpočet ve výši 1,7 miliardy rublů. Většina peněz jde ale hlavně na různé vojenské akce, včetně podpory kozáckých a kadetských škol.

Další peníze na rozvoj patriotismu jdou i z prezidentských grantů, loni to bylo asi 60 milionů rublů.

Vlastenectví jako národní myšlenka

V roce 2016 Vladimir Putin vyhlásil vlastenectví národní myšlenkou. "Nemáme a nemůžeme mít žádnou jinou spojující myšlenku, než je vlastenectví," prohlásil ruský prezident.

Patriotická výchova přináší efekt, podle sociologických výzkumů společnosti Levada Center cítí hrdost na Rusko přes 70 procent obyvatel. To je nejvíce za posledních deset let.

Hlavním důvodem k hrdosti je pro téměř polovinu Rusů "vojenská síla a vlastnictví jaderných zbraní".

Banjo Band Ivana Mládka vymysleli pořadatelé jedné akce, já se za tu muziku trochu styděl, tak jsem to nechtěl spojovat se svým jménem, říká Mládek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

Dělník zemřel v brněnské ulici Zborovská po pádu do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Neštěstí vyšetřuje policie. Hasiči k muži slanili, dělník ale zemřel na místě.

Na místě neštěstí zasahovaly kolem 12:30 dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života, uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška. "Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí.

Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev.

Další zprávy