Rusko si vychovává vlastence. Dozvědí se, jaké jsou mýty o SSSR a jak chtějí USA vytvořit chaos

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
16. 2. 2017 14:20
Před rokem obnovená organizace Znanije utratila 35 milionů rublů na tvorbu přednášek, které mají podporovat vlastenectví. Pojednávají například o tom, jak se Američané snaží pokořit Rusko. Zatímco v dobách Sovětského svazu se tento "vuml" soustřeďoval na přednášky pro pracující, dnes je cílovou skupinou mládež. Vlastenectví je v Rusku na vzestupu. Podle sociologů nejvíce Rusů za posledních deset let cítí hrdost na svou zemi.
Foto: Reuters

Moskva - Před více než rokem ruský prezident Vladimir Putin obnovil společnost Znanije (česky Poznání). Podle ní fungovala ještě v Československu večerní univerzita marxismu-leninismu (VUML).

Dnes má ale Znanije vychovávat k vlastenectví, byť první výsledky nejsou úplně přesvědčivé.

Konspirační náplň přednášek

"V řízení Ruska vytvoříme chaos. Budeme nenápadně podporovat aroganci úředníků, korupčníky a bezprincipnost." To je citát z tzv. Dullesova plánu, zfalšovaného dokumentu, který koluje mezi ruskými konspirology od počátku 90. let. Má dokazovat americké plány na pokoření Ruska.

Zatímco historikové dávno prokázali, že jde o falzum, pro Viktora Maťjašova z mládežnické organizace Štít a meč jde o ryzí pravdu. "Doktrínu" hojně cituje na přednášce, za kterou dostal od společnosti Znanije grant v hodnotě 350 tisíc rublů (cca 160 tisíc korun).

Maťjašov je jedním ze 141 lektorů, kteří v loňském roce za vypracování přednášek dostali celkem 35 milionů rublů (zhruba 15,5 milionu korun). Téměř třetina vybraných témat se věnuje historii.

Mezi lektory je třeba Vardan Bagdasarjan, který za 300 tisíc rublů vypracoval přednášku o antisovětských mýtech. "Především bojuji s negativizací Sovětského svazu a mýty o agresivní zahraniční politice SSSR, jeho kulturní zaostalosti a totalitárnosti," řekl Bagdasarjan serveru Republic.

Jsou zde ale i současnější témata. Politoložka Natalija Gromskaja za 400 tisíc rublů vytvořila lekce o současné mládežnické politice v eurasijském prostoru, ve kterých vysvětluje, jak odvrátit hrozbu barevných revolucí.

Nová Znanije cílí na mládež

Sama společnost Znanije byla založena v roce 1947 a rychle rostla. V letech největšího rozpuku pořádala ročně 25 milionů přednášek, vydávala deník a dva časopisy.

Po rozpadu Sovětského svazu ale jen živořila.

V prosinci 2015 Vladimir Putin obnovil její činnost, už to ale byla jiná organizace. Zatímco sovětské Znanije šířilo ideologii hlavně na pracoviště, jeho následovníci se soustřeďují na mládež. I proto je ve vedení organizace celá řada rektorů vysokých škol.

Obnovení činnosti společnosti Znanije odpovídá trendu výchovy k vlastenectví.

Existuje stejnojmenný federální program, který má na roky 2016−2020 rozpočet ve výši 1,7 miliardy rublů. Většina peněz jde ale hlavně na různé vojenské akce, včetně podpory kozáckých a kadetských škol.

Další peníze na rozvoj patriotismu jdou i z prezidentských grantů, loni to bylo asi 60 milionů rublů.

Vlastenectví jako národní myšlenka

V roce 2016 Vladimir Putin vyhlásil vlastenectví národní myšlenkou. "Nemáme a nemůžeme mít žádnou jinou spojující myšlenku, než je vlastenectví," prohlásil ruský prezident.

Patriotická výchova přináší efekt, podle sociologických výzkumů společnosti Levada Center cítí hrdost na Rusko přes 70 procent obyvatel. To je nejvíce za posledních deset let.

Hlavním důvodem k hrdosti je pro téměř polovinu Rusů "vojenská síla a vlastnictví jaderných zbraní".

Banjo Band Ivana Mládka vymysleli pořadatelé jedné akce, já se za tu muziku trochu styděl, tak jsem to nechtěl spojovat se svým jménem, říká Mládek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy