Mrtvého Stalina chtěli vidět všichni, vzpomíná pamětník, který unikl smrti v tlačenici

Ondřej Nezbeda, Post Bellum
8. 3. 2017 16:51
Když v březnu 1953 zemřel sovětský vládce Josif Vissarionovič Stalin, celé Rusko upadlo do transu. V den pohřbu, 9. března, zaplnily moskevské ulice davy lidí, kteří se chtěli s milovaným vůdcem naposledy rozloučit. Na několika místech došlo k nezvládnutelným tlačenicím, v nichž bylo 1500 lidí ušlapáno k smrti. Výtvarník Viktor Pivovarov měl to štěstí, že se mu podařilo smrti v tlačenici uniknout. Odešel z Rudého náměstí hodinu před největším návalem.
Pamětník: Stalinova smrt způsobila krveprolití. Davy lidí chtěly vidět jeho vystavené tělo | Video: Post Bellum

Praha - "Nebyl to smutek, spíš pocit vzrušení jako při hazardu, jak jsme se všichni chtěli dostat ke Stalinově vystavené rakvi," vzpomíná výtvarník Viktor Pivovarov na pohřeb sovětského vládce. Josif Vissarionovič Stalin zemřel 5. března 1953. Celé Rusko tehdy upadlo do transu. Obyvatelé spontánně i povinně truchlili, na některých školách učitelé nutili žáky, aby poklekli, a sami na kolenou ronili slzy a předčítali vládní zprávu o vůdcově skonu.

Viktor Pivovarov v den Stalinova pohřbu v Moskvě
Viktor Pivovarov v den Stalinova pohřbu v Moskvě | Foto: Post Bellum

V den pohřbu, 9. března, zaplnily moskevské ulice davy lidí, kteří se chtěli s milovaným vůdcem naposledy rozloučit. Na několika místech došlo k nezvládnutelným tlačenicím, v nichž bylo 1500 lidí ušlapáno k smrti. Viktoru Pivovarovovi se povedlo se štěstím uniknout. Hodinu před největším návalem se rozhodl vrátit domů a z centra okolo Rudého náměstí v Moskvě odešel.

Nejpravděpodobnější příčinu Stalinovy smrti odhalil jeden z jeho osobních strážců. Po obvyklé pijatice s vybranými členy vedení šel ruský vůdce spát. Strážní se báli ho dopoledne vyrušovat, měli to zakázané. Nakonec za ním zašli až v deset hodin večer. Stalin ležel na zemi, byl v bezvědomí a pomočený. Jeho hodinky se zastavily v půl sedmé, zřejmě se ráno šel napít a dostal mrtvici.

Přivolaný Lavrentij Berija, šéf lidového komisariátu, však rozhodl, že "drahý vůdce jen spí", a odmítl přivolat lékaře. Když ho po několika hodinách přece jen přivolali, Stalinův stav už byl beznadějný. Příčinou jeho smrti tak byla nemoc a vnitropolitický souboj jeho spolupracovníků.

Přesto se okolo Stalinovy smrti okamžitě vyrojilo několik konspiračních teorií. Podle jedné z nich měla být vůdcova smrt dílem spiknutí židovských lékařů. Fantaskní myšlenka vycházela z antisemitismu, který byl nedílnou součástí ideologie komunistického režimu.

Ruští židé se proto v následujících dnech setkávali s agresivními útoky, a jak vypráví Taťána Kohoutová, rozená Šlakmanová, v nahrávce pro Paměť národa, židovské děti se bály chodit do školy, protože je ruští spolužáci napadali.

Emotivní zpověď učitelky ruštiny. Po smrti Stalina Židé prožívali krušné chvíle
0:53
Emotivní zpověď učitelky ruštiny. Po smrti Stalina Židé prožívali krušné chvíle | Video: Post Bellum

V celém Rusku i sovětských satelitech pak lidé museli povinně vyjadřovat svůj smutek. V továrnách, na úřadech i v armádě se podepisovaly hromadné kondolence. Skladatel a dirigent Jan Kasal byl v té době na povinné vojenské službě. Když měl kondolenci podepsat, podmínil svůj podpis tím, že se na smuteční list připíše jméno skladatele Prokofjeva, který zemřel ve stejný den jako Stalin. Kvůli svému protestu byl obviněn z rozvracení armády.

Prozření alespoň části ruské společnosti přišlo o tři roky později na XX. sjezdu KSSS, na kterém Nikita Chruščov zkritizoval Stalinův kult a promluvil veřejně o důsledcích jeho tyranské vlády.

Počty obětí jeho diktatury se pohybují v řádech milionů. Patří mezi ně například 800 tisíc popravených v rámci Velkého teroru, dva a půl až tři miliony obětí gulagů a násilných vysídlení, ale také oběti hladomorů, které byly důsledkem Stalinových socioinženýrských projektů.

Skladatel Kasal: Kondolenci za Stalina jsem odmítl podepsat, vyhrožovali mi | Video: Post Bellum
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy