Gruzie se odklání od Ruska,Ukrajina váhá

lem
20. 5. 2006 11:00
Kijev/Tbilisi - Rusko se snaží získat zpět svoji regionální moc. Gruzie naopak plánuje vystoupení z post-sovětského Společenství nezávislých států.

Před dvěma týdny se nechal gruzínský prezident Michail Saakašvili slyšet, že pochybuje o dalším setrvání země v SNS.

Gruzie plánuje odchod

Vládě uložil, aby vyhodnotila ekonomickou účelnost dalšího setrvání v ní a do dvou měsíců předložila přesnou ekonomickou analýzu. Moskvě tak dal jasně najevo, že pokud se setrvání v SNS nebude jevit jako užitečné, Gruzie z něho odejde.

Infobox
Autor fotografie: Gazprom

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Plyn do Gruzie proudí. Z Ruska i z Íránu
  • Gruzie žádá stažení ruských vojsk. Marně

Tbilisi už v únoru zrušila vojenskou spolupráci v rámci SNS s odůvodněním, že se chce stát členem NATO. 

O pár dní později se objevily také spekulace o pochybách ukrajinské vlády.

"Otázkou je, k čemu nám členství v této instituci ve skutečnosti slouží?" prohlásil ukrajinský politik Volodimir Ohryzko."Společenství nezávislých států se stává klubem, ve kterém členové více mluví než řeší problémy."

Ukrajina odmítá spekulace

Jeho slova však záhy ukrajinská vláda popřela a prohlásila, že o vystoupení ze Společenství nezávislých států neuvažuje, a to navzdory nespokojenosti s tímto volným uskupením dvanácti bývalých sovětských republik. 

Gruzínský prezident Michail Saakašvili během projevu k druhému výročí tzv. růžové revoluce.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili během projevu k druhému výročí tzv. růžové revoluce. | Foto: Reuters

"Přestaňme o této otázce spekulovat. Nikdo dosud téma odchodu ze SNS nenastolil," potvrdil ukrajinský ministr zahraničí Tarasjuk.

Podle Tarasjukova mluvčího však také Ukrajina vytvořila speciální pracovní skupina, kterou pověřila zvážením efektivnosti SNS ve vztahu k ukrajinským národním zájmům, zvláště pak ekonomickým.

Rusko obě strany varovalo, že pokud opravdu vystoupí ze SNS, čekají je citelné finanční škrty a ekonomické ztráty.

Ekonomika: Jde hlavně o ropu a plyn

Ukrajina i Gruzie dlouhodobě dostávají levnější dodávky ruské ropy a zemního plynu. 

Foto: Reuters

V případě Ukrajiny to však úplně neplatí. Po vleklém sporu o ceny, který na přelomu roku vyvrcholil dočasným snížením dodávek plynu z Ruska dál do západní Evropy, uzavřely ově strany sporu pětiletou dohodu o nových cenách.

Kyjev nakonec přijal ruskou cenu a od ledna platí za dovoz plynu více.

Ruská vláda také bojkotuje gruzínské minerální vody a víno, což odůvodňuje nedostatečnou kvalitou s přihlédnutím ke zdravotním hlediskům.

  • Plyn: Rozvod mezi Kyjevem a Moskvou

"Toto rozhodnutí je politické," zhodnotil ruský krok gruzínský premiér Surab Nogaideli. Nemá nic společného s kvalitou produktů, ale s "růžovou revolucí" z roku 2003.

Postsovětské státy míří na Západ

Z postkomunistického seskupení vystoupily již dvě pobaltské republiky - Litva a Lotyšsko, které před dvěma lety vstoupily do Evropské unie.

Foto: Reuters

Té se pomalu, ale jistě přibližuje také Ukrajina, které do zemí Unie posílá již nyní třicetpět procent veškerého svého exportu.

Moskva však Kyjev i Tbilisi varuje: "Vaše ekonomiky jsou stále orientované na nás."

"Opuštění SNS přinese Ukrajině katastrofu," prohlásil ruský politik Vadim Gustov. "Žádný evropský politik zatím nepředložil ani nepřesný plán na ukrajinskou integraci do EU. Trh pro ukrajinské zboží je stále v Rusku."

Německá kancléřka Angela Merkelová navíc minulý týden potrdila, že s rozšiřováním Evropské unie za hranice Rumunska a Bulharska se momentálně nepočítá.

Společenství nezávislých států

  • SNS vzniklo po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a dominantní postavení v něm zaujímá Rusko.
  • Nejedná se o státní útvar s vlastní zákonodárnou, výkonnou a soudní mocí, ale o svazek nezávislých zemí, který má pouze koordinační funkce. 
  • Někteří prozápadně orientovaní členové společenství, kteří se v posledních letech snaží vymanit z vlivu Moskvy, na SNS pohlížejí s rostoucím podezřením.
 

Právě se děje

Další zprávy