AI: Rasismus v Rusku se vymyká kontrole

opa
4. 5. 2006 18:36
Moskva - Pověst Rusů coby pohostinných lidí má v poslední době závažné trhliny kvůli projevům rasismu a útokům na cizince.

Jak uvádí zpráva organizace Amnesty International (AI), rasově motivované vraždy se v Rusku dostaly mimo jakoukoli kontrolu.

Vražd s rasovým motivem jsou desítky...

Podle zprávy bylo v Rusku loni z rasových důvodů zavražděno 28 lidí a dalších 366 bylo napadeno. Skutečné číslo však může být daleko vyšší. Mnohé rasově motivované trestné činy totiž vůbec nejsou nahlášeny, nebo nejsou jako rasové označeny.

Během prvních měsíců tohoto roku se již odehrálo několik rasově motivovaných vražd. Naposledy byl v Petrohradu zavražděn senegalský student.

... a úřady si zakrývají oči

Amnesty International ve své zprávě rasovou diskriminaci rázně odsoudila a kritizovala neschopnost úřadů proti ní účinně bojovat.

Zpráva obsahuje i svědectví o případech, kdy policisté označili vraždy a napadení spáchané skinheady za pouhé "chuligánství." Právě členové hnutí skinheads, kterých je v Rusku údajně až 50 000, přitom stojí za mnohými útoky.

Ředitelka londýnské pobočky AI Kate Allenová uvedla, že rasově motivované vraždy a útoky proti cizincům, příslušníkům etnických menšin a protirasistickým aktivistům se v Rusku vymykají z moci státních orgánů.

"Některé ruské úřady si před projevy rasismu zakrývají oči," řekla. "Místo aby v organizovaných útocích na studenty z afrických a jihoasijských zemí a neslovanské Rusy z Čečenska viděli jen chuligánství, měli by se ruští policisté a vyšetřovatelé postavit stále častějšímu rasismu čelem," dodala.

Podle Allenové by vláda Vladimira Putina měla přijmout zvláštní plán dalšího postupu.

Zaměstnanci městských služeb odstraňují krev z místa, kde byl zabit senegalský student Samba Lanzar. Nedaleko byla nalezena zbraň označená svastikou.
Zaměstnanci městských služeb odstraňují krev z místa, kde byl zabit senegalský student Samba Lanzar. Nedaleko byla nalezena zbraň označená svastikou. | Foto: Reuters

Obětí i devítiletá holčička

Mezi případy, které zpráva Amnesty International uvedla, je i vražda devítileté tádžické dívky. Holčička byla v roce 2004 v Petrohradě ubodána devíti ranami nožem.

Další obětí byl dvacetiletý student Vu Anh Tuan z Vietnamu, ubodaný v roce 2004 gangem osmnácti skinheadů ve stanici petrohradského metra.

Dmitriji Krajuchinovi, který stojí v čele protirasistické organizace Spojená Evropa, někdo vyhrožoval, že mu "uřízne hlavu." Přesto mu úřady opakovaně odmítly poskytnout ochranu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy