Rusko hrozí účinným raketovým systémem

Red Zah, ČTK
18. 5. 2006 20:00
Moskva - Rusko nedávno úspěšně vyzkoušelo nový systém raket schopných prorazit jakoukoliv protiraketovou obranu a brzy ho již rozmístí.

Prohlásil to dnes podle agentury AP náčelník generálního štábu ruské armády generál Jurij Balujevskij. 

"Zkoušky se uskutečnily v únoru a ukázaly, že Rusko se přiblížilo vybudování bojového systému založeného na mezikontinentálních balistických raketách, které budou schopny prorazit všechny existující i plánované protiraketové obrany," řekl novinářům Balujevskij.

Ruskou nadějí jsou jaderné zbraně

Dodal, že tento raketový systém bude připraven "v blízké budoucnosti".

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Analytici tvrdí, že nové hlavice, které budou na cestě k cíli kličkovat, budou moci být nasazeny do raket Topol-M vystřelovaných ze země a do vyvíjených raket Bulava určených pro námořnictvo.

Analytik z Institutu pro světovou ekonomiku a mezinárodní vztahy Alexandr Pikajev předpokládá, že rakety Bulava vyzbrojené těmito hlavicemi mohou být umístěny už příští rok na jaderných ponorkách.

Rusko, jehož vojenský rozpočet je 20krát nižší než rozpočet USA, nemůže soutěžit na bitevním poli, ale musí se snažit zajistit si status velmoci tím, že bude vyvíjet jaderné zbraně, vůči nimž bude příští obranný raketový štít Spojených států neúčinný, prohlásil  Pikajev.

Od smlouvy o likvidaci raket neodstoupíme

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden ve výročním projevu před poslanci řekl, že tyto nové vysoce přesné zbraně budou mít nepředvídatelnou dráhu, a proto bude velmi těžké je neutralizovat. To umožní Rusku zachovat si strategickou rovnováhu sil se Spojenými státy dokonce i s menším arzenálem zbraní.

Závod ve zbrojení nevzdáme, slíbil Putin - NAJDETE ZDE

Balujevskij popřel nedávné zprávy, že Rusko hodlá odstoupit od americko-sovětské smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987, a ujistil, že oba státy ji dodržují.

Smlouva, kterou podepsal tehdejší americký prezident Ronald Reagan a sovětský předák Michail Gorbačov, zakazuje výrobu a rozmisťování raket středního doletu, k nimž patří sovětské SS-20 a americké Pershing 2, a požaduje, aby oba státy tyto rakety demontovaly.

Tyto rakety, rozmístěné počátkem 80. let, byly schopné zasáhnout cíle na evropském kontinentu a staly se velkým destabilizačním faktorem, protože potřebovaly na zasažení cíle kratší čas než mezikontinentální balistické rakety.

Tato smlouva z roku 1987 měla klíčový význam pro budování vzájemné důvěry a přispěla k ukončení studené války.

Tato smlouva z roku 1987 mezi SSSR a USA měla klíčový význam pro budování vzájemné důvěry a přispěla k ukončení studené války.
Tato smlouva z roku 1987 mezi SSSR a USA měla klíčový význam pro budování vzájemné důvěry a přispěla k ukončení studené války. | Foto: http://www.reaganlibrary.com/

Rusko neskrývá obavy

Balujevskij zopakoval, že Rusko se dívá s obavami na americké plány vybavit mezikontinentální balistické rakety nejadernými hlavicemi, protože vystřelení takové rakety by mohlo vyvolat mylný odvetný jaderný úder.

"Naši američtí kolegové nám často říkají, že tyto rakety by mohly být použity proti Usámu bin Ládinovi. Mohl by to ale být drahý krok, který by nejen nezajistil jeho zničení, ale mohl by vyvolat nevratnou odpověď některého jaderného státu, který by nebyl schopen zjistit, jakou hlavicí je vybavena raketa," řekl Balujevskij.

 

Právě se děje

Další zprávy