Závod ve zbrojení nevzdáme, slíbil Putin

ČTK, Reuters, opa
10. 5. 2006 16:30
Moskva - Ruský prezident Putin přednesl před parlamentem výroční projev. Zdůraznil, že Rusko potřebuje silnou armádu, aby odolalo tlaku zvenčí.

Korupce vážným problémem

Putin odsoudil korupci, která je podle něho jednou u největších překážek ekonomického rozvoje země.

"Navzdory veškerému úsilí se nám nepodařilo odstranit jednu z hlavních  překážek rozvoje, a tou je korupce," řekl prezident v úvodu projevu v Mramorovém sále Kremlu.

Podle něho je s korupcí spojena i nedůvěra občanů k některým státním institucím a velkým podnikům.

Silnou armádu potřebujeme, závody ve zbrojení neskončily

Putin zároveň obhajoval nutnost udržení silné armády. Ta má Rusko chránit před případnými útoky, ale zároveň sloužit jako prostředek k odrážení politických tlaků ze zahraničí.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Prezident, jehož vláda obviňuje Spojené státy a další země ze zasahování do vnitřních záležitostí ruského státu, řekl, že čím silnější bude armáda, tím snazší bude odolat takovým snahám.

Šéf ruského státu uvedl, že je ještě předčasné hovořit o konci závodů ve zbrojení. Naopak zbrojení prý dosahuje nové technické úrovně.

"Dnes se zbrojení urychluje. Dosáhlo skutečně nové technologické úrovně," řekl Putin.

Kriticky se Putin vyjádřil vůči Spojeným státům a jejich vojenskému rozpočtu. Obvinil je, že "budují pevnost". Vzhledem k tomu si Rusko musí podle něho zajistit "solidní" obranu.

Pokles porodnosti - alespoň dvě děti v každé rodině

Prezident označil za jeden z nejvážnějších problémů státu i pokles porodnosti. Vláda podle něho musí přijmou opatření, která by přesvědčila mladé rodiny mít více dětí.

"Musíme přinejmenším stimulovat narození druhého dítěte," řekl Putin a dodal, že obavy ze zajištění bydlení, zdravotní péče a vzdělání vedou rodiny k tomu, že mají jen jedno dítě.

Rusko má v současnosti kolem 142 milionů obyvatel, přičemž každým rokem se tento počet snižuje přibližně o 700 000 lidí.

Vstup do WTO - záležitost čistě ekonomická

V souvislosti s plánovaným vstupem Rusko do Světové obchodní organizace (WTO) Putin uvedl, že vstupní jednání by se neměla stát nástrojem pro "handrkování" o otázkách, které s aktivitami této organizace nemají nic společného.

Prezident už 29. března upozornil, že Rusko dostalo "další požadavky od USA ohledně jeho vstupu do WTO, které oddalují konec jednání." Rusko požádalo o členství ve WTO v roce 1993 a jeho přijetí nyní závisí na souhlasu Washingtonu.

Američtí senátoři, kteří v dubnu navštívili Moskvu, uvedli, že stav demokracie v Rusku a jeho postoj k íránské jaderné krizi ovlivní americký Kongres, až bude jednat o přijetí Ruska do této mezinárodní organizace.

Vladimír Putin přichází za stůl k jednání delegací v Zrcadlovém sále
Vladimír Putin přichází za stůl k jednání delegací v Zrcadlovém sále | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Putin dnes zopakoval, že Rusko bude pokračovat v jednáních o vstupu, ale přísně podle svých ekonomických potřeb. "Jde o to, abychom měli plný užitek ze zapojení do světové ekonomiky," řekl a zdůraznil, že ruská ekonomika je již mnohem "otevřenější" než ekonomika mnoha členů WTO. 

Šéf ruského státu stanovil jako cíl zavedení plné konvertibility rublu do 1. července. "Ve svém projevu v roce 2003 jsem stanovil jako cíl přechod na konvertibilní rubl. Dnes navrhuji urychlit zrušení posledních překážek a dokončit tuto práci do 1. července tohoto roku," řekl prezident.

Útok na USA byl mírný

Vladimir Putin se ovšem navzdory předpokladům příliš nevěnoval problémům vyloženě zahraničně politickým. Na konci hodinového proslovu jen mírně zaútočil na Washington, který obvinil z toho, že trpí zastaralými předsudky.

"Ne každý ve světě je schopen opustit staré stereotypy myšlení vycházející z existence bloků, typických pro období globální konfrontace, ale ve světě dnes nastaly základní změny," řekl Putin.

Vztahy Ruska a USA se poněkud ochladily minulý týden, když americký viceprezident Dick Cheney ve Vilniusu obvinil Moskvu z ústupu od demokracie a využívání energetických zdrojů jako nástroje k zastrašování a vydírání svých sousedů.

Americký prezident George Bush, který se má v červenci sejít s Putinem na summitu G8 v Petrohradě, později tuto rétoriku zmírnil a v rozhovoru pro německá média řekl, že Rusko "vysílá smíšené signály o demokracii".

Putin se v projevu také vyhnul přímé kritice Íránu a omezil se jen na mírné varování Washingtonu, aby vůči Teheránu nepodnikal vojenské akce.

Putin řekl, že Rusko jednoznačně podporuje preventivní opatření proti šíření jaderných zbraní ve světě. Ale ve zřejmé narážce na rostoucí napětí mezi USA a Íránem řekl, aniž někoho jmenoval: "Použití síly málokdy vede k dosažení žádaného výsledku a často jsou jeho důsledky mnohem horší než původní hrozba."

 

Právě se děje

Další zprávy