Lukašenka svrhne jedině revoluce

Jan Hron
7. 5. 2006 0:00
ROZHOVOR - Běloruská moc minulý týden opět tvrdě zasáhla proti tamní opozici. Člen exilové vlády v rozhovoru pro Aktuálně.cz předvídá, že její pád nebude poklidný.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vladislav Jandjuk emigroval před osmi lety pod hrozbou politického pronásledování do České republiky, kde následovně získal politický azyl. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o stabilitě běloruské společnosti, o touze Bělorusů po změně, o roli disentu a exilové vlády.

A: Není Bělorusů, kterým vadí Lukašenkův režim, jenom pouhá hrstka? Je v Bělorusku nějaká silná vnitřní potřeba po změně?

Infobox

Vladislav Jandjuk

Vladislav Jandjuk

  • Narozen 11. listopadu 1969, Vitebsk, Bělorusko
  • V letech 1988-1989 sloužil v sovětské armádě ve Lvově, Ukrajina.
  • V roce 1992 absolvoval pedagogické oddělení chemické fakulty Státní univerzity v Minsku, Bělorusko.
  • Po studiích na univerzitě se vrátil do Vitebsku, pracoval jako počítačový expert, vydával noviny "Kamputarnaja Prachtyka" (Počítačová praxe).
  • Od roku 1995 je členem Běloruské lidové fronty. Pracoval jako redaktor nezávislých novin "Volnaje Słova" (Svobodné slovo), podílel se také na vydání řady dalších tiskovin.
  • V roce 1997 pod hrozbou politického pronásledování emigroval do České republiky, kde následovně jako první Bělorus po roce 1991 získal politický azyl.
  • V roce 1998 společně s nadací Člověk v tísni při ČT založil Běloruské centrum.
  • V letech 2000 až 2003 přednášel dějiny Běloruska na IMS FSV UK
  • V součastné době pracuje jako počítačový specialista. Je členem Senátního Výboru za svobodné Bělorusko, mluvčím kulturního spolku Bělorusů ČR a Demokratického fóra Bělorusů Evropy. Od roku 2000 je také členem Běloruské exilové vlády, která sídlí v USA.
  • Je ženatý, má dceru Annu.

Tu otázku si pokládám často. V Bělorusku jsem už osm let nebyl, moje kontakty jsou omezené, nemám možnost přímo vidět, jak reagují lidé tam. Ale přece jenom mám určité indicie, že v národu přetrvává touha po svobodě a nezávislosti. Čas od času mluvím s běžnými, politicky zcela neangažovanými lidmi, kteří žijí v Bělorusku, a oni se rozčilují, jak je možné, že je Lukašenko stále u moci, když ho ani oni, ani jejich okolí nepodporuje.

A: Jak myslíte, že k té změně v Bělorusku dojde? Vnitřní proměnou režimu nebo revolucí?

Jsem v této věci docela skeptický. Nedomnívám se, že současnou situaci v Bělorusku můžou vyřešit volby. Ne z toho důvodu, že by demokratická opozice nebyla připravena vyhrát, ale protože Lukašenkův režim došel v potlačování občanské společnosti až tak daleko, že už nemůže couvnout. Lidé, kteří pro režim aktivně pracují, chápou, že každé uvolnění poměrů bude mít za následek radikální změnu.

Někteří úředníci v administrativě mají na rukou krev. Vznikla také celá řada pololegálních ozbrojených složek, které jsou bez další kontroly přímo podřízené několika osobám ve vedení státu, především prezidentu Lukašenkovi, a jednají na jejich rozkaz. Mají za úkol čistit politický prostor a likvidovat osoby pro režim politicky nebezpečné. V minulosti zmizelo beze stopy několik opozičních aktivistů a všechno nasvědčuje tomu, že tyto jednotky jsou do únosů zapletené.

A: Běloruská společnost tedy příliš stabilní není.

Neznám jinou společnost, která by byla více rozdělená. Je v ní obrovské vnitřní napětí mezi lidmi, kteří prahnou po svobodě a demokratickém uspořádání, a starým promoskevským byrokratickým aparátem. Pro jeho členy znamená jakákoliv změna krach osobního a sociálního postavení, pro řadu osob dokonce nebezpečí trestního stíhání za hrůzostrašné krvavé události, které způsobily.

A: Je běloruská opozice vůbec připravená na případnou změnu poměrů? Velké napětí hrozí velkým chaosem.

Neptám se, jestli jsou opoziční skupiny disidentů připravené na převzetí moci a vedení demokratického státu. Oni prostě připraveni být musejí. Neexistuje alternativa. Oproti východní Evropě máme zpoždění patnáct let, dokonce i Ukrajina se odpoutala od sovětského prostoru a je na cestě na Západ. Ale je samozřejmé, že realizace demokratické politiky bude u nás probíhat těžce a problémově.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Mají ale disidenti skutečně nějakou představu, co bude následovat po převratu? 

V opozičních disidentských kruzích je řada odborníků, kteří se věnují programům transformačních změn v různých oblastech. Existují návrhy na novou ústavu, na nový trestní zákoník, na reformu ministerstva spravedlnosti. Otázkou je, do jaké míry má smysl připravovat nějaký detailní program ekonomických reforem, protože svět se v oblasti ekonomiky mění příliš rychle. Ta rychlost se týká i běloruské ekonomiky. Rámcové myšlenky samozřejmě jasné být musí.

A: Pro český disent byla hodně určující osobnost Václava Havla. Je podobný disident-filozof i v Bělorusku?

Neznám v běloruské opozici nikoho formátu Václava Havla. Staří Bělorusové, významní spisovatelé a filozofové, kteří měli rozhled a zkušenosti, nám umírají. I vzhledem ke stavu vzdělání v posledních pětadvaceti letech se bohužel neobjevil nikdo takové velikosti. Ale znám řadu zajímavých a intelektuálně vybavených běloruských filozofů a intelektuálů a doufám, že ti lidé časem vygenerují myšlenky, které umožní běloruskému národu úspěšný rozvoj a zapojení se do západní civilizace.

DOKONČENÍ ROZHOVORU NAJDETE ZDE

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy