Je jen málo osobností letecké historie, které se mu mohou rovnat. Igor Sikorskij se v první polovině dvacátého století stal legendou. Navrhl průlomové obří čtyřmotorové letouny, byl průkopníkem v moderní konstrukci helikoptér. Svůj potenciál naplno ukázal až po útěku z Ruska do Spojených států. Slavný konstruktér zemřel před padesáti lety, 26. října 1972.
Vojenská akademie a inspirace v minulosti
Igor Ivan Sikorskij se narodil 25. května 1889 do dobře situované kyjevské rodiny. Jeho otec byl lékařem a v práci trávil dlouhé hodiny, matka obětovala svou lékařskou kariéru péči o malého Igora a už od počátku, byť nevědomky, formovala jeho lásku k inženýrství a dobrodružství. Inspirací se mu stalo dílo Leonarda da Vinci. Do nejmenších detailů studoval jeho nákresy roztodivných létajících strojů.
S přibývajících věkem se od knih přesunul k testování nápadů v praxi, což mělo provázet celou jeho následující kariéru. Ve dvanácti letech si doma zkonstruoval vlastní baterii i malý elektrický motor. Zajímal se rovněž o chemii, pokus o výrobu bomby skončil úspěšným výbuchem a malým kráterem uprostřed rodinné zahrady. Opakovaně se také pokoušel o stavbu funkčních létajících modelů. V roce 1901 vyrobil jednoduchý modýlek připomínající helikoptéru. Poháněna byla gumičkou. První letová zkouška proběhla úspěšně.
Další kroky Sikorského překvapivě nevedly po cestě technického vzdělání. V roce 1903 nastoupil do námořní akademie v Petrohradě. Strávil zde tři roky. Ani vynikající prospěch mu však radost nepřinášel. Z hlavy nemohl dostat představu o skutečném létajícím stroji, který by ho vynesl do nebe. Z prestižní akademie odešel a rozhodl se věnovat inženýrství.