Londýn - Necelých 24 hodin zbývá do sobotního vyhlášení vítěze volby nového předsedy britské opoziční Labouristické strany. Podle agentury Reuters je největším favoritem krajně levicový obdivovatel marxistické ideologie Jeremy Corbyn, který se vyznačuje dvojznačností ohledně možného vystoupení Británie z Evropské unie. V referendu v roce 1975 hlasoval každopádně proti vstupu.
Britští labouristé v sobotu v poledne oznámí, kdo zvítězil v korespondenčním hlasování, kterého se mohlo zúčastnit zhruba 600 tisíc straníků. Předchozí šéf strany Ed Miliband podal demisi po prohře v květnových parlamentních volbách. Šlo o nejhorší porážku labouristů od roku 1987.
Podle Reuters je Corbyn, který chce labouristy vrátit k jejich socialistickým kořenům, překvapivým favoritem. Navzdory nadšení Corbynových stranických stoupenců jsou prý mnozí významní činitelé strany včetně bývalých předsedů Tonyho Blaira a Gordona Browna zděšeni vyhlídkou, že se do čela labouristů dostane zastánce tvrdé linie.
Vládní konzervativci ale i někteří labouristé si také myslí, že strana ztratí ještě více na přitažlivosti u řadových voličů a stane se prakticky nevolitelnou.
Plán tvrdě zdanit bohaté
Šestašedesátiletý politik, který chce tvrdě zdanit bohaté a zbavit Británii jaderných zbraní, vznáší zmatek do otázky postoje labouristů k Evropské unii. Jestliže dosavadní kurz byl jednoznačně proevropský, Corbyn dal najevo neochotu příliš se angažovat v kampani za setrvání v unii.
Se stávajícími podmínkami členství spokojen úplně není, ale zároveň tvrdí, že to neznamená, že chce unii opustit. Požaduje větší "sociální solidaritu" v Evropě, a nevylučuje uspořádání vnitrostranické konference ohledně toho, jak se k referendu postavit.
Corbyn v minulosti také slíbil, že se chce v případě zvolení omluvit jménem své strany za účast Británie v invazi do Iráku v roce 2003. Británie vstoupila po boku USA do války proti režimu iráckého prezidenta Saddáma Husajna v době Blairovy vlády.
Zbraně hromadného ničení, které byly údajným důvodem invaze, se ale nikdy nenašly a Blair za invazi dodnes čelí v Británii kritice.