Blaira by měli soudit za válečné zločiny, zaznívá v Británii

5. 8. 2015 12:02
Prohlásil to favorit na šéfa labouristů Jeremy Corbyn. Více podle něj napoví očekávaná zpráva o válce v Iráku.
Bývalý britský premiér Tony Blair.
Bývalý britský premiér Tony Blair. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Londýn - Kandidát na předsedu britské Labouristické strany Jeremy Corbyn se nechal slyšet, že bývalý ministerský předseda Tony Blair by měl být postaven před soud. A to za vedení války v Iráku v letech 2003 až 2011.

"Byla to nelegální válka a tím jsem si jistý. Sám Kofi Annan (v té době generální tajemník OSN - pozn. red.) potvrdil, že byla nelegální, a proto se z toho musí Tony Blair zodpovídat. Bude kvůli tomu souzen? To nevím. Mohl by být souzen? Možná," citoval Corbyna list The Guardian.

K předvolání Tonyho Blaira k soudu by podle něj mohlo dojít po zveřejnění zprávy o průběhu vyšetřování války v Iráku, které probíhá již od roku 2009.

Corbyn očekává, že Blair bude muset objasnit jednání za zavřenými dveřmi, která v roce 2002 vedl s tehdejším americkým prezidentem Georgem W. Bushem.

Vyšetřování oznámil bývalý premiér Gordon Brown již 15. června 2009. Jeho cílem bylo prozkoumat období od roku 2001 do 2009 a zvážit vojenské akce, kterých se Velká Británie v Iráku účastnila. Výsledná zpráva měla vedle konkrétních vojenských postupů zhodnotit i politická rozhodnutí a jejich následky.

Předpokládaná doba vyšetřování byla stanovena na jeden rok, nicméně ani po šesti letech nebyla zpráva publikována.

"Vyjde jistě již brzy. Pokud se ukáže, že se Tony Blair dopustil válečných zločinů, měl by být postaven před soud," prohlásil Jeremy Corbyn.

Ten je znám svým odmítavým postojem k mezinárodním vojenským intervencím. Svého času byl dokonce vedoucím členem koalice nabádající k zastavení války v Iráku. I nyní se jasně staví proti britské účasti v leteckých útocích v Sýrii a Iráku a přiklání se k izolaci Islámského státu.

Tvoří tak opozici vůči současnému premiérovi Davidu Cameronovi, který naopak doufá v získání parlamentní podpory na rozšíření britské účasti v bombardování cílů Islámského státu v Sýrii a Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy