Blaira by měli soudit za válečné zločiny, zaznívá v Británii

5. 8. 2015 12:02
Prohlásil to favorit na šéfa labouristů Jeremy Corbyn. Více podle něj napoví očekávaná zpráva o válce v Iráku.
Bývalý britský premiér Tony Blair.
Bývalý britský premiér Tony Blair. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Londýn - Kandidát na předsedu britské Labouristické strany Jeremy Corbyn se nechal slyšet, že bývalý ministerský předseda Tony Blair by měl být postaven před soud. A to za vedení války v Iráku v letech 2003 až 2011.

"Byla to nelegální válka a tím jsem si jistý. Sám Kofi Annan (v té době generální tajemník OSN - pozn. red.) potvrdil, že byla nelegální, a proto se z toho musí Tony Blair zodpovídat. Bude kvůli tomu souzen? To nevím. Mohl by být souzen? Možná," citoval Corbyna list The Guardian.

K předvolání Tonyho Blaira k soudu by podle něj mohlo dojít po zveřejnění zprávy o průběhu vyšetřování války v Iráku, které probíhá již od roku 2009.

Corbyn očekává, že Blair bude muset objasnit jednání za zavřenými dveřmi, která v roce 2002 vedl s tehdejším americkým prezidentem Georgem W. Bushem.

Vyšetřování oznámil bývalý premiér Gordon Brown již 15. června 2009. Jeho cílem bylo prozkoumat období od roku 2001 do 2009 a zvážit vojenské akce, kterých se Velká Británie v Iráku účastnila. Výsledná zpráva měla vedle konkrétních vojenských postupů zhodnotit i politická rozhodnutí a jejich následky.

Předpokládaná doba vyšetřování byla stanovena na jeden rok, nicméně ani po šesti letech nebyla zpráva publikována.

"Vyjde jistě již brzy. Pokud se ukáže, že se Tony Blair dopustil válečných zločinů, měl by být postaven před soud," prohlásil Jeremy Corbyn.

Ten je znám svým odmítavým postojem k mezinárodním vojenským intervencím. Svého času byl dokonce vedoucím členem koalice nabádající k zastavení války v Iráku. I nyní se jasně staví proti britské účasti v leteckých útocích v Sýrii a Iráku a přiklání se k izolaci Islámského státu.

Tvoří tak opozici vůči současnému premiérovi Davidu Cameronovi, který naopak doufá v získání parlamentní podpory na rozšíření britské účasti v bombardování cílů Islámského státu v Sýrii a Iráku.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy