Blaira by měli soudit za válečné zločiny, zaznívá v Británii

5. 8. 2015 12:02
Prohlásil to favorit na šéfa labouristů Jeremy Corbyn. Více podle něj napoví očekávaná zpráva o válce v Iráku.
Bývalý britský premiér Tony Blair.
Bývalý britský premiér Tony Blair. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Londýn - Kandidát na předsedu britské Labouristické strany Jeremy Corbyn se nechal slyšet, že bývalý ministerský předseda Tony Blair by měl být postaven před soud. A to za vedení války v Iráku v letech 2003 až 2011.

"Byla to nelegální válka a tím jsem si jistý. Sám Kofi Annan (v té době generální tajemník OSN - pozn. red.) potvrdil, že byla nelegální, a proto se z toho musí Tony Blair zodpovídat. Bude kvůli tomu souzen? To nevím. Mohl by být souzen? Možná," citoval Corbyna list The Guardian.

K předvolání Tonyho Blaira k soudu by podle něj mohlo dojít po zveřejnění zprávy o průběhu vyšetřování války v Iráku, které probíhá již od roku 2009.

Corbyn očekává, že Blair bude muset objasnit jednání za zavřenými dveřmi, která v roce 2002 vedl s tehdejším americkým prezidentem Georgem W. Bushem.

Vyšetřování oznámil bývalý premiér Gordon Brown již 15. června 2009. Jeho cílem bylo prozkoumat období od roku 2001 do 2009 a zvážit vojenské akce, kterých se Velká Británie v Iráku účastnila. Výsledná zpráva měla vedle konkrétních vojenských postupů zhodnotit i politická rozhodnutí a jejich následky.

Předpokládaná doba vyšetřování byla stanovena na jeden rok, nicméně ani po šesti letech nebyla zpráva publikována.

"Vyjde jistě již brzy. Pokud se ukáže, že se Tony Blair dopustil válečných zločinů, měl by být postaven před soud," prohlásil Jeremy Corbyn.

Ten je znám svým odmítavým postojem k mezinárodním vojenským intervencím. Svého času byl dokonce vedoucím členem koalice nabádající k zastavení války v Iráku. I nyní se jasně staví proti britské účasti v leteckých útocích v Sýrii a Iráku a přiklání se k izolaci Islámského státu.

Tvoří tak opozici vůči současnému premiérovi Davidu Cameronovi, který naopak doufá v získání parlamentní podpory na rozšíření britské účasti v bombardování cílů Islámského státu v Sýrii a Iráku.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy