Evropu zachvátila stávková horečka. Prapor nese Řecko

Zahraničí Zahraničí
24. 2. 2010 15:05
Řecko má druhou generální stávku za 14 dní, protestuje se také ve Francii a Španělsku
Foto: Reuters

Atény - Evropu zachvátila stávková horečka. Do ulic vyrazili pracující v Řecku, ve Francii stávkují letečtí dispečeři a ve Velké Británii se do ní zapojí členové palubních posádek společnosti British Airways.

V centru Atén použila policie proti demonstrantům slzný plyn. Ti na totiž zaútočili kameny a plastovými láhvemi. Podle agenturních zpráv se zatím násilné střety nerozrostly do větších rozměrů.

Průvod čítající asi třicet tisíc demonstrantů doprovází generální stávku, která v zemi ochromila infrastrukturu. Podle zpravodaje BBC v Aténách Malcolma Brabanta bude země opět odříznuta od světa.

Ochromena je totiž veškerá doprava - vlaky, autobusy, ani letadla nikoho nepřepraví, na školách se nevyučuje, úřady, banky, ministerstva, nemocnice a soudy také neotevřou a cedule "zavřeno" visí i na zdejších památkách včetně slavné Akropole.

Stávku, kterou svolaly největší odborové centrály a která je už druhou v posledních dvou týdnech, se účastní zaměstnanci státního i soukromého sektoru.

Druhá ve dvou týdnech

Řekové dávají už poněkolikáté najevo svůj nesouhlas s vládními návrhy řešení ekonomické krize. Nesouhlasí také s požadavky Evropské unie, která vyžaduje zásadní škrty.

Brusel chce, aby rozpočtový deficit klesl do roku 2012 pod hranici tří procent, a požaduje snížení řeckého státního dluhu, který se vyšplhal k 300 miliardám eur.

Foto: Reuters

Deficit veřejného rozpočtu byl vloni 12,7 procenta. Kroky vlády jsou jasné - chce například zvýšit věk odchodu do důchodu, zmrazit platy ve státním sektoru, zvýšit daně na benzín, alkohol a tabák.

Podle mluvčí odborů GSEE, které sdružují zaměstnance soukromého sektoru, jsou plány vlády nepromyšlené a mohou vést spíše ke kolapsu.

Řekové nicméně uznávají, že složitou situaci je nutné řešit - podle průzkumů veřejného mínění se pětapadesát procent obyvatel Řecka domnívá, že škrty jsou potřeba.

Šestasedmdesát procent lidí dokonce se stávkami nesouhlasí. Zástupce premiéra Theodoros Pangalos BBC řekl, že vláda se středeční stávky neobává a bude i nadále pracovat na daném ekonomickém plánu.

Řecká stávka zasáhla i letecké spoje z ČR, ČSA musely zrušit dopolední let z Prahy do Atén. Večerní spoj ve 22 hodin by už měl do Řecka odletět.

Francie, Británie, Španělsko

Letadla se zpožďují i ve Francii. Piloti aerolinek Air France a francouzští letečtí dispečeři započali čtyřdenní stávku v úterý. Protestují proti integraci řízení v Evropě, což by mohlo vést k propouštění v tomto sektoru.

Foto: AirFrance.com

Zrušeny nebo zpožděny musely být stovky letů. Stávka se dotkla i letového režimu v Praze a ČSA se snaží situaci řešit.

Stávka se plánuje i v British Airways. Společnost však prozatím nevydala k plánované akci žádné detailní informace.

Tisíce lidí vyšly do ulic v úterý ve Španělsku. Demonstrovalo se v Madridu, Barceloně, Valencii a dalších větších městech. Španělé protestovali proti důchodové reformě - nelíbí se jim plán vlády zvýšit věk pro odchod do důchodu ze 65 na 67 let.

 

Právě se děje

Další zprávy