Evropský plán boje proti rakovině, který má za cíl v následujících několika letech snížit výskyt nádorových onemocnění v unijních zemích, představila Evropská komise v loňském roce.
V rozsáhlém projektu chce EU například docílit toho, aby do konce roku 2040 kouřilo méně než pět procent Evropanů nebo aby se prostřednictvím rozsáhlých očkovacích kampaní snížil výskyt rakoviny způsobené lidskými papilomaviry.
"Evropský plán je velmi ambiciózní, ale myslím si, že takový musí být," komentuje v podcastu Kopečková, zástupkyně přednostky pro vědu a výzkum Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. "V Evropě žije 10 procent světové populace, ale máme zde čtvrtinu všech zhoubných nádorů, takže opravdu musí být naše cíle velmi vysoké," dodává.
Ze všech iniciativ EU je podle Kopečkové zásadní se zaměřit na dostupnost a vývoj inovativních onkologických léků a také na prevenci rakoviny a zvyšování povědomí o screenincích. "Na to bych kladla důraz, protože až 40 procent případů rakoviny je preventabilních," zdůrazňuje onkoložka.
Významný posun v onkologické péči by podle ní také přinesla větší digitalizace dat a jejich vzájemná výměna mezi odborníky na evropské úrovni. V této oblasti EU připravuje vytvoření takzvaného Evropského prostoru pro zdravotní údaje (European Health Data Space).
Větší přeshraniční spolupráce
Europoslanci ve svých doporučeních Evropské komisi z letošního února poukazovali také na to, že onkologičtí pacienti stále čelí mnoha obtížím, pokud chtějí v jiných členských státech využívat zdravotnické služby nebo se účastnit klinických studií. Vyzývají proto k reformě stávajícího legislativního rámce, který by podle nich měl umožňovat větší mobilitu.
S touto problematikou se Kopečková často setkává ve své klinické praxi. "Měla jsem pacienta, který splňoval kritéria být zařazen do klinické studie, která s daným lékem neprobíhala v Česku. V Rakousku to ale nebylo možné, protože tam neměl zdravotní pojištění. A v Německu zase vyžadovali, aby tam měl minimálně přechodný pobyt," vysvětluje Kopečková.
Poslechněte si na platformě SoundCloud podcast s Kateřinou Kopečkovou, která v něm také popisuje dostupnost onkologické péče v Česku i Národní onkologický program ČR.