Uvolnění patentů by znamenalo, že vakcíny by mohla vyrábět jakákoliv firma, nejen ty, které je vyvinuly. Chudší země, které si preparáty nemohou dovolit, by tak mohly očkovací látky vyrábět samy nebo je nakupovat levněji od jiných výrobců.
S návrhem už loni v říjnu přišla Jihoafrická republika a Indie, nyní jej podpořil i americký prezident Joe Biden a Evropská unie o něm začala silně uvažovat. USA se tak přidaly k více než stovce členských států Světové obchodní organizace (WTO), které chtějí platnost patentů pozastavit. Právě WTO je spravuje, a může tedy o jejich případném uvolnění rozhodnout.
Ačkoliv farmaceutická společnost Pfizer uvedla, že takový návrh nemůže podpořit, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že chce s firmou jednat. Ačkoliv původní návrh na uvolnění patentů se týkal i dalších léků používaných v boji proti koronaviru, EU i USA chtějí debatovat pouze o vakcínách.
"Toto je globální zdravotnické krize a neobyčejné podmínky pandemie covidu-19 volají po neobyčejných opatřeních," prohlásila ve středu americká vyslankyně u WTO Katherine Taiová.
These extraordinary times and circumstances of call for extraordinary measures.
— Ambassador Katherine Tai (@AmbassadorTai) May 5, 2021
The US supports the waiver of IP protections on COVID-19 vaccines to help end the pandemic and we’ll actively participate in @WTO negotiations to make that happen. pic.twitter.com/96ERlboZS8
Podle pozorovatelů by teď Spojené státy mohly ke změně názoru přimět i další země. Zdaleka ale ještě nemají vyhráno. Ke změně pravidel je nutný souhlas všech 164 členů WTO. Návrh na uvolnění patentů podpořil například i francouzský prezident Emmanuel Macron, ačkoliv jeho země podobný krok v minulosti odmítla, píše britský list Guardian.
Ochrana duševního vlastnictví
Nesouhlas se záměrem USA a dalších zemí vyslovil silný hráč - Německo. "Návrh Spojených států na zrušení patentové ochrany vakcín proti covidu má významný dopad pro výrobu vakcín jako celku," stojí v oficiální čtvrteční reakci spolkové vlády. "Ochrana duševního vlastnictví je zdroj inovace, a musí tomu tak zůstat i v budoucnu," zdůraznila.
Německo zároveň namítá, že by se dostupnost očkování měla zvýšit. Podle Berlína je ale klíčová kontrola kvality a navýšení kapacity. Země také dodala, že plně podporuje program COVAX, který se snaží zajistit vakcíny po celém světě, a pomoci tak chudším zemím.
S americkou vládou nesouhlasí ani velké farmaceutické společnosti. Akcie Moderny a Novavaxu, které očkování proti covidu vyrábí, ve středu po oznámení Bidenovy administrativy klesly o několik procent a lehce se propadly i akcie firmy Pfizer.
"Uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19 nezvýší produkci ani neposkytne žádná praktická řešení potřebná k boji s touto globální zdravotnickou krizí. Pravděpodobně to naopak povede k narušení produkce," varuje Mezinárodní federace farmaceutického průmyslu. Problémem jsou podle ní obchodní bariéry, nedostatek surovin, problémy s dodavatelskými řetězci a hlavně neochota bohatých zemí sdílet dávky s chudšími státy.
Kritici se tak obávají, že by se výroba vakcín ještě prodloužila, protože by se muselo investovat do nových firem. Farmaceutické společnosti navíc podepsaly už více než 200 dohod, které rozšiřují dodávky vakcín, a tvrdí proto, že současný systém funguje.
Patenty na 20 let
Brian Skorney, analytik společnosti Robert W. Baird, si přesto nemyslí, že by rozhodnutí amerických úřadů situaci reálně změnilo. "Jsem velmi skeptický v tom, že by to mělo nějaké širší a dlouhodobější dopady napříč sektory," řekl.
Podle zastánců uvolnění patentů by farmaceutické společnosti přišly jen o malou část zisků, protože by dokumentace byla přerušená jen dočasně. Firmy by tak stejně pravděpodobně prodávaly další vakcíny, které budou v následujících letech nezbytné k udržení imunity.
Obvykle patenty farmaceutických společností platí až 20 let. Jejich konkurenti ani jiné firmy tak nemohou vyrábět tyto léky a prodávat je na trhu levněji, čímž by původnímu výrobci brali zisk.
Světová zdravotnické organizace zdůrazňuje (WHO), že nikdo není v bezpečí, dokud nejsou v bezpečí všichni. Šéf WHO proto postoj USA vítá a označuje ho za monumentální krok v boji proti covidu-19.
Uvolnění patentů vítají i neziskové organizace, které v nejhůře zasažených regionech pomáhají. Například podle Lékařů bez hranic by to zajistilo včasné očkování a zachránilo mnoho životů.