Očkovací centra musí zrychlit, řekl Arenberger. Provoz těch menších však omezil

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
5. 5. 2021 19:22
Některá menší pražská očkovací centra musela pozastavit registraci k vakcinaci. Důvodem je nedostatek vakcín i fakt, že ministerstvo zdravotnictví nyní v hlavním městě soustředí většinu očkovacích látek do Národního očkovacího centra v hale O2 universum. V Praze tak nyní bude méně míst, kde se lidé mohou nechat naočkovat.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Jakub Plíhal

Už o Velikonocích se Česko mělo podle slibu premiéra Andreje Babiše (ANO) dostat na sto tisíc očkovaných za den. Teď, o měsíc později, je dosavadní rekord z konce dubna necelých 78 tisíc, v tomto týdnu se pak počty naočkovaných pohybují pod 70 tisíci za den. 

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden sice uvedl, že by se Česko díky zvýšeným dodávkám od Pfizeru mohlo ještě ten samý týden dostat na 100 tisíc očkovaných za den, jen o pár dní později však přiznal, že byl přehnaně optimistický. "V reálu se to bude pohybovat podle toho, jak zareagují centra, tedy 70 až 80 tisíc denně. Budeme ale muset zrychlit, jinak by se nám hromadily vakcíny v lednici, a to určitě nechceme," poznamenal Arenberger.

Ministr tedy naznačil, že problém může být v rychlosti očkovacích center. Na druhou stranu se však v Praze menší očkovací centra utlumují a těm, která měla v městských částech teprve vzniknout, nebylo spuštění do provozu povoleno. Ministerstvo nyní posílá vakcíny určené pro hlavní město hlavně do největšího očkovacího centra v Česku, které je v hale O2 universum. 

Menší očkovací centrum mělo vzniknout například v Praze 8, konkrétně v tamním kulturním domě na Ládví, s kapacitou očkování 1200 lidí za den. Podle tamního starosty Ondřeje Grose (ODS) bylo spuštění centra ze strany ministerstva zastaveno těsně před schválením smlouvy o spolupráci. 

"Vypadá to, že to definitivně zamítli. Netuším proč, jen jsem se dozvěděl, že se změnila strategie a že všechny vakcíny budou směřovat do větších očkovacích center typu O2 universum. Odřezávají tím ale i praktické lékaře, kteří se na nás obracejí s tím, že nemají vakcíny," říká Gros. Očkování v kulturním domě v Ládví by podle něj mělo smysl nejen pro obyvatele Prahy 8, kterých je 106 tisíc a kteří by tak nemuseli jezdit hromadně do O2 universum, ale třeba i pro lidi ze středočeského okresu Praha-východ. 

Podobnou zkušenost má i ředitel pražského zdravotnického zařízení  FYZIOklinika Zdeněk Bílek. Klinika začala na jaře provádět antigenní i PCR testování a kvůli poptávce klientů z dané městské části i přilehlého okolí začal Bílek přemýšlet, že by mohl spustit i očkování. Ačkoliv prý splnil veškeré podmínky, co se třeba vybavení či nároků na personál týče, žádost o přidání do sítě očkovacích míst mu byla zamítnuta. Údajně také kvůli reorganizaci, v rámci které budou vakcíny směřovat do větších očkovacích center. 

"Bylo mi řečeno, že mám brát v potaz, kolik je aktuálně vakcín a že kapacita je aktuálně dostatečná, že i další očkovací centra v Praze 11 mají dlouhou frontu čekatelů, a ti, co čekat nechtějí, mohou do O2 areny. Nevím, proč část vakcín nemůže směřovat do regionů. Nechápu, proč by lidé z Prahy 11 měli jezdit přes celou Prahu do O2 universum. Doufám, že až bude více vakcín, magistrát s námi opět naváže komunikaci. Máme kapacity na obsloužení obyvatel Prahy 11 i z blízkých obcí za Prahou," říká Bílek.

Velkokapacitní očkovací centrum v hale O2 universum začalo fungovat toto pondělí, jeho provoz má na starost Ústřední vojenská nemocnice. Za první tři dny provozu bude podle její mluvčí Jitky Zinke naočkováno téměř šest tisíc osob, kapacita by se ale postupně měla dostat na sedm tisíc očkovaných denně. 

Zároveň se spuštěním očkování v O2 universum došlo z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví k dočasnému omezení registrací do jedenácti dalších očkovacích míst v Praze - s vysvětlením, že kapacity pro očkování vysoce převyšují počet dodávaných vakcín. Omezení se týká center, která mají kapacitu do tisíce lidí za týden, i těch, která jsou v bezprostřední blízkosti velkokapacitních očkovacích míst, především v okolí O2 universum. Utlumena budou však i menší centra, která jsou blízko u sebe.

Z důvodu blízkosti k O2 universum je například od začátku května uzavřeno očkovací centrum v Městské nemocnici následné péče nebo v zařízení Iscare. Stát také omezil očkovací místa ve Státním zdravotním ústavu a motolské nemocnici. "Z těchto míst se již zaregistrované osoby neodhlašují, pouze se tam už nelze nově registrovat," vysvětluje radní Prahy pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě). 

Koordinátor: V Praze teď kapacita dostačuje

Ministerstvo zdravotnictví ani na opakované dotazy Aktuálně.cz neodpovědělo. Pražský koordinátor očkování Martin Ježek však upozorňuje, že vzhledem k aktuálnímu množství vakcín je kapacita stávajících očkovacích center dostatečná. "Se zapojením O2 universum se v Praze pohybujeme na kapacitě okolo 20 tisíc očkovaných za den," říká Ježek. 

Zároveň potvrdil, že vakcíny jsou nyní z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví distribuované především do O2 universum. "Je to v návaznosti na objemy dodávek vakcín. Zatímco u Pfizeru máme oproti dřívějšku nadstandardní dodávky, Moderna se pohybuje na 300 tisících měsíčně pro celou Českou republiku, což je málo," vysvětluje Ježek. 

Ne všechna očkovací centra totiž mohou mít Pfizer, protože u některých existuje riziko, že nezvládnou vyočkovat celé plato, ve kterém je 1170 dávek a které je potřeba použít během jednoho týdne. Koneckonců některá malá očkovací centra skutečně očkovala během dne třeba jen několik desítek lidí.

Proto používala vakcínu Moderna, u které není nutné během pár dnů vyočkovat tak velké množství dávek. Jelikož ale této vakcíny momentálně do Česka tolik nechodí, stávalo se podle Ježka, že někteří registrovaní zájemci na očkování v těchto centrech čekali velmi dlouho. 

"Proto se malá centra dočasně utlumila, aby do nich nešli další lidé, které bychom nemohli proočkovat. Navíc nemá logiku provozovat vedle sebe pět očkovacích míst, když jiná část Prahy není vůbec pokrytá. Proto bylo pozastaveno třeba očkování v klinice Iscare vedle O2 universum. A co se týče FYZIOkliniky, tak v Praze 11 fungují také jiná centra, která potřeby této městské části v této chvíli pokrývají," vysvětluje Ježek.

V květnu dorazí tři miliony vakcín

Více vakcín by do Česka mělo dorazit již brzy. V květnu se jich očekávají necelé tři miliony, z toho 2,3 miliony od Pfizeru. Nově by navíc mělo být snazší tuto vakcínu rozvážet do menších očkovacích míst nebo ordinací lékařů, protože výrobce ji bude dodávat po menších baleních. Dalších 354 tisíc dávek přijde od Moderny, 170 tisíc od Johnson & Johnson a 28 tisíc dávek dodá AstraZeneca.

Je pravděpodobné, že činnost menších očkovacích center se pak obnoví a možná k nim přibudou i další. Aby centra dostala Pfizer, budou však muset splnit podmínku naočkovat denně alespoň dvě stě až tři sta lidí. "Kdyby byl dostatek vakcín, tak určitě vidím smysl v širším rozprostření očkovacích center po Praze," potvrzuje koordinátor Ježek. Zatím však souhlasí s argumentací ministerstva zdravotnictví, že v momentě, kdy je vakcín málo, nemá smysl, aby jich fungovalo tolik.

Lidé, kteří již dlouho čekají na termín v nějakém menším očkovacím centru, podle Ježka dostávají SMS zprávy s nabídkou jiného termínu ve velkokapacitním očkovacím centru - kromě toho v O2 universum je jím i Metropolitní očkovací centrum na Vyšehradě. "Zrovna včera jsme nabízeli převod tisíci lidí, kteří čekali v jiném očkovacím centru," dodává Ježek. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 16 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy